توضیحات مهم درباره بخشنامه بانک مرکزی/ ربطی به اعتبار مشتریان کارگزاری ندارد

توضیحات مهم درباره بخشنامه بانک مرکزی/ ربطی به اعتبار مشتریان کارگزاری ندارد

توضیحات مهم درباره بخشنامه بانک مرکزی/ ربطی به اعتبار مشتریان کارگزاری ندارد
دبیرکل کانون کارگزاران بورس با توضیح درباره بخشنامه بانک مرکزی درباره خودداری بانکها از پذیرش تضامین نهادهای مالی فعال، تاکید کرد: این مورد ربطی به اعطای اعتبار به مشتریان کارگزاری ندارد.
 
روح ا... میر صانعی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره بخشنامه امروز بانک مرکزی مبنی بر خودداری بانک ها از پذیرش تضامین نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه مخصوصا" شرکت های کارگزاری بورس توضیح داد: این بخشنامه موضوع جدیدی نبوده و طبق مصوبه مورخ 15 آبان 92 سازمان بورس در سال های اخیر اجرا و طبق آن شرکت‌های کارگزاری در صورت عدم رعایت ، مشمول محرومیت یک تا 60 روزه می شوند.
 
وی ادامه داد: با توجه به افزایش همکاری های اخیر بانک مرکزی و سازمان بورس از جمله مصوبه مربوط به عدم صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری توسط بانک ها ، بانک مرکزی طبق مصوبه 4 سال پیش سازمان بورس ، چنین بخشنامه ایی را برای بانک ها و موسسات اعتباری صادر کرده تا مانع از بروز مشکلاتی در بازار مالی شود.
 
این مقام مسئول تاکید کرد: بنابراین بخشنامه بانک مرکزی و مصوبه سازمان بورس ربطی به فرایند اعطای اعتبار به مشتریان کارگزاری نداشته بلکه فقط مربوط به این است که نهادهای فعال بازار سرمایه و شرکت های کارگزاری نمی‌توانند اقدام به تضمین مشتریان خود نزد بانک‌ها کنند.
 
میرصانعی در مورد علت اتخاذ چنین تصمیمی در سازمان بورس هم به بورس پرس گفت: واقعیت این است که در سال های گذشته برخی کارگزاران فعال در بورس های کالایی اقدام به تضمین مشتریان نزد بانک ها کرده بوده و باعث ایجاد مشکلات و افزایش ریسک شده بودند که با درخواست کانون کارگزاران و مصوبه آبان 92 سازمان بورس ، این مشکل برطرف شد.
 

 

   1396/10/23 13:21    تعداد بازدید :  345

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 345
5.2/10 (تعداد آرا 9 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار