دستورالعمل‌های اجرایی جدید برای نظارت بر ناشران نیز تدوین شوند

دستورالعمل‌های اجرایی جدید برای نظارت بر ناشران نیز تدوین شوند

دستورالعمل‌های اجرایی جدید برای نظارت بر ناشران نیز تدوین شوند
تغییرات در دستورالعمل ها را نباید به عنوان آخرین اقدام ممکن قلمداد کرد و می‌توان با تدوین دستورالعمل های اجرایی، اهرم نظارتی بیشتری بر روی ناشران بورسی و فرابورسی ایجاد کرد.
رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، یکی از مهم‌ترین وظایف نهادهای ناظر بازار سرمایه در دنیا را تسهیل در نقدشوندگی و تلاش جهت ایجاد شفافیت بازار عنوان کرد و افزود: نهادهای ناظر در بازارهای مختلف مالی دنیا، عموماً دغدغه تغییرات قیمت سهام، رشد یا نزول بازار، چشم انداز شاخص بورس، سود یا زیان سهامداران خرد و عمده و غیره را دارند،با وجود این موضوع نقدشوندگی در بازار سرمایه به عنوان بازار ثانویه قوی در همه نقاط دنیا دغدغه اصلی مسئولین بورس است.
 
حمید رضا مهر آور با بیان اینکه دغدغه نقدشوندگی در بازار سرمایه میان مسئولان کشور روز به روز جدی تر شده و صدای این مطالبه نیز در بین اهالی بازار سرمایه رساتر گشته است، یاد آور شد: سازمان بورس و اوراق بهادار در سال جاری طی فراخوانی اعلام کرد اصلاحاتی در برخی از مواد «دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار»، «دستور العمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران»، «دستور العمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران»، «دستور العمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران»، «دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران» و «دستور العمل اجرایی نحوه انجام معاملات سهام و حق تقدم خرید سهام در بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس ایران» مد نظر دارد و از کارشناسان این حوزه درخواست کرد تا نظرات خود را ارائه نمایند.
 
وی افزود: یکی از مهم ترین نتایج تغییرات ایجاد شده در این دستورالعمل ها حل مشکل توقف طولانی مدت نمادها و دیگری نیز تلاش جهت شفافیت هرچه بیشتر ناشران بورسی بوده است. مجموع این موضوعات موجب نقدشوندگی بازار سرمایه شده و به نوعی سرنوشت سرمایه سهامداران را به اقدام های ناشران گره نمی زند.
 
مدیر عامل کارگزاری بانک سامان یادآور شد: حل مشکل توقف نمادها می تواند تسهیل کننده ورود ابزارهای نوین مالی، نظیر معاملات فروش استقراضی، معاملات اختیار معامله، آتی سهام و غیره باشد چرا که نحوه کارکرد این ابزارها در زمان توقف نمادها مبهم و حتی بی معنی است.
 
به گفته مهرآور تغییرات در دستورالعمل های فوق را نمی بایست به عنوان آخرین اقدام ممکن قلمداد کرد و در همین راستا گام بعدی را می‌توان تدوین دستورالعمل‌های اجرایی جهت ایجاد اهرم نظارتی بیشتر بر روی ناشران بورسی و فرابورسی دانست.
 
وی در خاتمه تصریح کرد: اهرم نظارتی موجب می شود ناشران گزارش‌های خود را به موقع ارائه نمایند و در گزارش های خود همه موارد به صورت درست و کامل افشا نمایند؛ همچنین شفافیت بیشتری نسبت به قبل داشته باشند. در این خصوص علاوه بر تصویب دستورالعمل های سازمان بورس و اوراق بهادار نیاز به همکاری مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه نیز وجود دارد.
 

منبع : فارس نیوز      1396/7/17 08:26    تعداد بازدید :  210

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 210
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار