درآمد دولت از محل فروش نفت و مالیات

درآمد دولت از محل فروش نفت و مالیات

درآمد دولت از محل فروش نفت و مالیات
آمارهای بانک مرکزی از درآمدهای دولت در سال 95 بیانگر درآمد 738.8 هزار میلیارد ریالی از فروش نفت و فرآورده های نفتی و درآمد 1014.7 هزار میلیارد ریالی از محل مالیات هاست.
 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر اساس گزیده های آمارهای اقتصادی کشور در سال 95 که بانک مرکزی به تازگی آن را منتشر کرده، در جدول بودجه عمومی دولت آمده است :دولت پارسال برای پوشش بخشی از هزینه های جاری خود 1459.9 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده که سهم درآمدهای مالیاتی از آن 1014.7 هزار میلیارد ریال و سایر درآمدها 445.2 هزار میلیارد ریال بوده است.
سایر درآمدها شامل مواردی چون «درآمدهای حاصل از مالکیت دولت از جمله شرکت های دولتی»، «درآمد حاصل از فروش کالاها و خدمات همچون خدمات قضایی، ثبتی، انتظامی»،«درآمد حاصل از جرایم و خسارت از جمله جرایم رانندگی و مجازات های قانون کار» و نیز «درآمدهای متفرقه چون حق اشتراک اراضی و یا ما به التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی» است.
در مجموع دولت در حوزه مالیات های مستقیم که شامل مواردی چون مالیات اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت می شود 493.8 هزار میلیارد ریال و در بخش مالیات های غیرمستقیم نظیر مالیات بر واردات، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر کالاها و خدمات 520.9 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده است.
 
** سهم بالای درآمدهای نفتی 
در بخش واگذاری دارایی های سرمایه ای نیز دولت 742.8 هزار میلیارد ریال پارسال درآمد کسب کرده که سهم منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی 738.8 هزار میلیارد ریال بوده است.
توفیق دولت در کسب درآمد از محل فروش اموال منقول و غیرمنقول 4 هزار میلیارد ریال و در بخش واگذاری طرح تملک دارایی های سرمایه ای 20 میلیارد ریال بوده است.
 
** هزینه های عمرانی دولت در سال 95 
در مقابل در بخش تملک دارایی های سرمایه ای یا همان پرداخت های عمرانی، دولت 421 هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی در کشور هزینه کرده است.
 
**چشم انداز واگذاری دارایی های مالی دولت 
همچنین خالص واگذاری دارایی های مالی در سال 95 که 288.5 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که حوزه وسیعی از انتشار و فروش اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی و تامین اعتبار از منابع بانکی داخلی و خارجی را در بر می گیرد.


 

منبع : ایرنا      1396/4/20 08:46    تعداد بازدید :  378

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 378
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار