گزارش عملکرد کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

گزارش عملکرد کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

گزارش عملکرد کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار
کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به‌عنوان یک تشکل خود انتظام سعی نموده که متاسی از شرایط بازار سرمایه نبوده و به گسترش فعالیت های خود ادامه دهد تا فارغ از نوسانات بازار سرمایه، گام های مثبتی را در عملکرد خود به ثبت رساند. 
 
 
 
شرایط حاکم بر بازار سرمایه کشور از انتهای سال 1392 تاکنون رکودی می باشد. طبیعتا تداوم سه ساله این شرایط هم موجب کاهش شاخص بورس و زیان سرمایه گذاران شده و هم موجب افت درآمد ارکان بازار سرمایه و متعاقبا شرکت های کارگزاری شده است. در چنین شرایطی میزان شکایات در بین ارکان و سرمایه گذاران نسبت به قبل زیادتر شده و نیاز به آموزش در بین اهالی بازار سرمایه بیشتر می-گردد که مجموعه این موضوعات خود موجب افزایش فعالیت این کانون در خصوص اقدامات پیشگیرانه، قانون گذاری و آموزش خواهد شد.
کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به‌عنوان یک تشکل خود انتظام سعی نموده که متاسی از شرایط بازار سرمایه نبوده و به گسترش فعالیت های خود ادامه دهد تا فارغ از نوسانات بازار سرمایه، گام های مثبتی را در عملکرد خود به ثبت رساند. در این راستا، کانون ضمن تلاش در جهت تقویت زیرساخت ها و سرمایه انسانی، تعاملات مثبتی را با سایر ارکان از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای تفویض و انتقال بخشی از وظایف و اختیارات و نیز ارتقاء خدمات و فعالیت های کانون در پیش گرفته و در دهمین سال فعالیت خود عملکرد قابل قبولی را در بخش‌های مختلف به ثبت رسانده است. عملکرد کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در سه حوزه مختلف قابل بررسی است. "آموزش"، "امور مربوط به اعضای خود" و "کمیته سازش". گزارش فوق عملکرد این کانون را در سال 95 در هر سه حوزه فوق الذکر مورد بررسی قرار می دهد. 
 
حوزه آموزش:
کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به عنوان یکی از متولیان آموزش در بازار سرمایه مطرح بوده و تاکنون تمام تلاش خود را نموده تا نیازهای آموزشی این بازار را پوشش دهد. در حال حاضر این کانون برگزار کننده دوره های آموزشی مربوط به سه گواهی نامه کاربردی"نظارت و کنترل داخلی شرکت های کارگزاری"، "گواهی نامه کاربردی پذیرش سفارش مشتریان اوراق بهادار" و "گواهی نامه کاربردی پذیرش سفارش مشتریان کالایی" می باشد که هر کدام از آن ها پیش نیاز دریافت جایگاه شغلی خاصی در صنعت کارگزاری می باشند. این کانون هم چنین در حوزه گواهی نامه های حرفه ای بازار سرمایه دوره های مربوط به آزمون‌های معامله گری بازار سرمایه را به صورت تخصصی برای متقاضیان برگزار می کند. در حوزه مسائل مربوط به صنعت، نیز دوره ها و سمینارهای متنوعی نظیر "مبارزه با پولشویی"، "استخدام اثربخش، چرایی و چگونگی اخراج کارکنان"، "چارچوب فعالیت صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران"، "آشنایی با قوانین کار و  تامین اجتماعی"، "آشنایی با اختلافات و تخلفات در بورس اوراق بهادار" برگزار می شود تا همه مسائل مربوط به واحدهای شغلی بازار سرمایه پوشش داده شود. کانون کارگزاران هم چنین از عموم سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه غافل نشده و سعی نموده این قشر را نیز جامعه هدف خود قرار داده و دوره‌های مرتبط با مسائل عمومی بازار سرمایه نظیر دوره های "تحلیل تکنیکال"، "تحلیل بنیادی"، "آموزش مالی رفتاری" و ... را برگزار نموده است. در طول سالی که گذشت واحد آموزش کانون کارگزاران توانست بیش از 45 دوره متنوع را در قالب بیش از 950 ساعت آموزشی بالغ بر 3300 نفر از متقاضیان برگزار نماید.
 
حوزه امور اعضا و اشخاص وابسته به اعضا:
کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار دارای 108 عضو می باشد، اعضای کانون شرکت های کارگزاری فعال در بورس های مختلف هستند. این شرکت ها در مجموع 5900 پرسنل یا شخص وابسته به عضو دارند. رسیدگی به مسائل و مشکلات شرکت‌های کارگزاری، کمک به رفع آن و پیگیری موضوعات تا حصول نتیجه از فعالیت های مهم کانون در راستای رفع مشکلات اعضای خود می باشد. از مهم ترین امور اعضای کانون، پیگیری مشکلات شرکت های کارگزاری در حوزه های مالیات، تامین اجتماعی، عوارض کسب و پیشه شهرداری، مسائل کارگزاران در حوزه‌های تخصصی بورس و... می باشد.
کانون کارگزاران هم چنین در راستای ارائه خدمات به اعضای خود موارد ذیل را به انجام می رساند:
اعطای امتیاز به اعضا در فرآیند رتبه بندی(دوره زمانی سالانه)؛
برگزاری نظرسنجی در سطح شرکت های کارگزاری  عضو؛
برگزاری جلسات، سمینارها و گردهم آیی ها؛
ارائه گزارش آمار معاملات به صورت تجمیعی و ماهانه  و به همراه نمودارهای آماری؛
تهیه بولتن ماهیانه؛
به روز رسانی مشخصات شرکت های کارگزاری (دوره زمانی 15 روزه)؛
به روزرسانی مجوزهای شرکت‌های کارگزاری(دوره زمانی 15 روزه)؛
تهیه گزارش از صورت های مالی شرکت های  کارگزاری عضو و گزارش مقایسه ای از آن‌ها؛
تهیه گزارش آماری از صنعت کارگزاری؛
رسیدگی به مسائل نقل و انتقال اعضا و اشخاص وابسته به اعضا در کمیته حل اختلاف؛
مدیریت محتوای سایت؛
تسهیل در استخدام پرسنل صنعت با تجمیع رزومه ها و ارسال به اعضا و تشکیل کانال تلگرامی در همین زمینه؛
پاسخگویی به اعضا و اشخاص وابسته به اعضای کانون کارگزاران؛
مشارکت در طرح های پژوهشی؛
برگزاری کارگروه های تخصصی با حضور مدیران بازار سرمایه در جهت بررسی مسائل و مشکلات بازار سرمایه و صنعت کارگزاری و ارائه راه کارهای رفع این موارد.
همیاری در تدوین مقاله ها و پایان نامه های مرتبط با صنعت کارگزاری و ارائه داده های مربوط به محققین؛
مطالعات تطبیقی سازوکارهای بازار های سرمایه بین الملل و ارائه الگوهای کاربردی
در حوزه کمیته حل اختلاف این کانون در سال جاری20 جلسه را برگزار نمود. علاوه بر آن 5 بازدید برای عموم تحلیل گران صنعت برگزار نمود تا اهالی بازار سرمایه بتوانند در حیطه ناشران نیز سوالات و مسائل خود پیگیری نمایند. هم چنین در سال جاری 7 گردهمایی با حضور اعضا برگزار شد و در آن مدیران عامل شرکت های کارگزاری گرد هم آمدند تا مسائل مهم صنعت را مورد بررسی قرار دهند. کانون کارگزاران در سال جاری  هم چنین 45 جلسه کارگروه و 38 جلسه کمیته تخصصی در حوزه های مختلف برگزار نموده که ماحصل کارگروه ها و کمیته ها با مشارکت 140 نفر و 1134 نفر ساعت بوده است. 

 
کمیته سازش کانون کارگزاران:  
طبق ماده 36 قانون بازار اوراق بهادار، اختلافات ناشی از فعالیت حرفه‌ای کارگزاران، مشاوران سرمایه‌گذاری، ناشران، سرمایه‌گذاران و سایر اشخاص ذی‌ربط، ابتدا در کانون‌ها طرح شده و در صورت عدم ‌سازش، این اختلافات توسط "هیئت‌ ‌داوری" سازمان بورس و اوراق بهادار رسیدگی می‌شود. طبق همین ماده از قانون این کمیته به عنوان مرجع اصلی حل و فصل اختلافات در بازار سرمایه، طبق دستورالعمل مربوطه و در قالب یک نهاد میانجی‌گر، به رسیدگی دعاوی می‌پردازد و بسیاری از اختلافات ارجاعی به این کمیته در همین مرجع به حل و فصل می‌انجامد. در سالی که گذشت 771 پرونده جهت رسیدگی در واحد کمیته سازش مطرح گردید که مجموع پرونده های فوق در 80 جلسه مورد رسیدگی قرار گرفت. نکته مهم اینکه از این میان 398 پرونده (معادل 52 درصد) با رضایت و سازش و صرف نظر از پیگیری مختومه شد. تعداد 255 پرونده (معادل 33درصد) نیز به دلیل عدم حصول سازش به هیات داوری ارسال گردید. هم چنین 118 پرونده  نیز در جریان رسیدگی قرار دارد. 
 
 
 
اهم اقدامات کانون کارگزاران:
به جز موارد ذکر شده، کانون کارگزاران در سال 1395 اقدامات مهم دیگری را نیز به سرانجام رسانده که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود: 
کسب کرسی هیأت مدیره در بورس  اوراق بهادار تهران و بورس انرژی ایران؛
ابلاغ ضوابط بازاریابی و تخفیفات اعضای کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در بورس‌ها و فرابورس؛
پیگیری راه اندازی سامانه IRPT (سامانه پس از معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه)؛
عضویت نماینده کانون در کمیته رسیدگی به تخلفات؛
پیگیری توسعه معاملات برخط گروهی و تدوین دوره آموزشی مربوطه؛ 
شرکت در کمیته تدوین مقررات سبا با موضوعات مختلف پیرامون بازار سرمایه؛
اعتراض به عوارض کسب و پیشه صنعت کارگزاری و پیگیری این معضل از دیوان عدالت اداری، شهرداری تهران، شورای شهر تهران، وزارت کشور و کمسیون اصل 90 مجلس؛
پیگیری مشکلات مالیاتی کارگزاران و مسائل مربوط به مالیات بر ارزش افزوده؛
اقدام در جهت اصلاح و حذف نظارت های موازی بورس ها بر شرکت های کارگزاری؛
شرکت در مجمع فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی؛
راه اندازی کانال استخدامی و ایجاد موقعیت های شغلی برای بازار سرمایه؛
 

   1395/12/28 07:54    تعداد بازدید :  591

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 591
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار