حذف ریسک نکول از جلوی پای سرمایه گذاران خارجی

حذف ریسک نکول از جلوی پای سرمایه گذاران خارجی

حذف ریسک نکول از جلوی پای سرمایه گذاران خارجی
بیژنی با بیان اینکه یکی از نگرانی های سرمایه گذاران بزرگ خارجی با این امکان جدید برطرف می شود، اظهار داشت: یکی از ریسک هایی که سرمایه گذارن بزرگ خارجی نگران آن بودند ریسک نکول کارگزار بود. از آنجایی که برخی از سرمایه گذاران رقم ورودیشان به بازار گاه تا چند برابر حقوق کل صاحبان سهام کارگزاری ها بالغ می شود، با وجود اطمینان بخشی که از سوی سازمان بورس در خصوص اعتبار کارگزاری ها انجام می شد اما نگرانی از ریسک نکول برای آنها همچنان وجود داشت.
 
 
 
 
مدل آبی  (Blue Model)، امکان جدید اما اختیاری برای سرمایه گذاران خارجی است، یعنی سرمایه گذاران خارجی با سرمایه های بزرگ اختیار دارند که از این سیستم و امکان جدید استفاده کنند و در این خصوص هیچ اجباری وجود ندارد.
 
بهادر بیژنی، جانشین رییس سازمان بورس در امور بین الملل با بیان این مطلب گفت: این امکان برای بخشی از سرمایه گذاران قابل استفاده است و تشخیص اینکه  این سرمایه گذاران کدام دسته از سرمایه گذاران هستند با سپرده گذاری مرکزی است.
 
وی تصریح کرد: سرمایه گذاران خارجی که میزان سبد سرمایه گذاریشان به یک حد خاصی رسیده باشد با تشخیص سپرده گذاری مرکزی می توانند از این امکان استفاده کنند تا ریسک نکول کارگزار پوشش داده شود.
 
به گفته بیژنی این طرح برنامه ای است که توسط سپرده گذاری مرکزی طراحی و پیشنهاد شده و در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب رسیده است.
 
وی افزود: این امکان توسط سپرده مرکزی رسما اعلام شده و در این باره مذاکراتی با بانک ها نیز انجام شده تا در آینده بسیار نزدیک عملاً اجرایی شود.
 
این مقام مسوول سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه یکی از نگرانی های سرمایه گذاران بزرگ خارجی با این امکان جدید برطرف می شود، اظهار داشت: یکی از ریسک هایی که سرمایه گذارن بزرگ خارجی نگران آن بودند ریسک نکول کارگزار بود. از آنجایی که برخی از سرمایه گذاران رقم ورودیشان به بازار گاه تا چند برابر حقوق کل صاحبان سهام کارگزاری ها بالغ می شود، با وجود اطمینان بخشی که از سوی سازمان بورس در خصوص اعتبار کارگزاری ها انجام می شد اما نگرانی از ریسک نکول برای آنها همچنان وجود داشت.
 
جانشین رییس سازمان بورس در امور بین الملل گفت: با این راه حل موقت می توان به نگرانی های سرمایه گذاران خارجی تا زمانی که با بازار سرمایه و نهادهای مالی ایران از جمله کارگزاری ها آشنا شوند، خاتمه داد. در این صورت اطمینان می یابند که ریسکی از این جهت شامل سرمایه های آنان نمی شود.
 
وی با تأکید بر این نکته که این راه حل یک راه حل موقت است گفت: علاوه بر این مورد، طرح مدل آبی (BlueModel)، اختیاری است و سرمایه گذار بزرگ خارجی در استفاده از این امکان مختار است.
 
این مقام مسوول خاطرنشان کرد: نگرانی ریسک نکول کارگزاری ها مختص سرمایه گذاران بزرگ خارجی بوده و سرمایه گذاران که در حد معمول و عادی اقدام به سرمایه گذاری می کنند از این بابت نگرانی ندارند.
 
بیژنی در ادامه با بیان اینکه نقش کارگزاری ها به هیج وجه در برنامه جدید حذف نمی شود، گفت: کارگزاری ها کماکان به فعالیت خود ادامه می دهند و مبالغ خودشان را در قالب کارمزد دریافت می کنند. نکته شرایط جدید این است که ریسک نکول تسویه کارگزار برداشته می شود زیرا حساب به نام خود سرمایه گذار در بانک باز می شود.
 
وی با بیان اینکه با رفع کامل تحریم ها و نظام پولی – مالی این امکان یک فرصت جدیدتری را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم می کند، اظهار داشت: در ایران یک کاستودین بین المللی بزرگ وجود ندارد. بنابراین تا زمانی که کاستودین های بزرگ بین المللی بتوانند در ایران فعالیت کنند باید مجموعه ای از راه ها را بصورت راه های موقت پیش بینی کرد تا سرمایه گذاران بزرگ خیالشان از سرمایه گذاری در  کشور راحت تر باشد.
 
بیژنی با اشاره به عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار در آیسکو گفت: آیسکو 3 هدف دارد که هدف دوم آن حمایت از سرمایه گذار و سرمایه گذاری است و عضویت ما در این نهاد بین المللی این اطمینان را به سرمایه گذاران خارجی می دهد که استانداردهای آیسکو در بورس ایران نیز کاملاً اجرا می شود. البته پیش از عضویت در آیسکو نیز استانداردهای این نهاد بین المللی اجرا می شد؛ اما هم اکنون با عضویت رسمی، اطمینان خاطر بیشتری به سرمایه گذاران داده شده است.
 
وی در پایان گفتگو با "سنا" تصریح کرد: زمانی که کاستودین های بین المللی یعنی نهادهای متولی بین المللی وارد ایران شوند می توان راهکارهای جدید را پیش روی سرمایه گذاران خارجی با سرمایه های هنگفت گذاشت.
 

منبع : سنا      1395/7/11 08:43    تعداد بازدید :  382

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 382
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار