بازار پویا در سایه حضور سهامدار حقیقی

بازار پویا در سایه حضور سهامدار حقیقی

بازار پویا در سایه حضور سهامدار حقیقی
بازار سرمایه به سهامداران حقیقی نیاز دارد و هر چه تعداد سرمایه گذاران خرد در بازار افزایش یابد، شفافیت بازار سرمایه بیشتر می شود.البته نباید حضور سهامدار حقیقی را با حضور عامه مردم در بازار اشتباه گرفت.
 
 
 
 
 
افزایش شفافیت و حجم معاملات و نقدشوندگی سهام از مهمترین مزیت های حضور سهامدار حقیقی در بازار است.
 
دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) درباره نقش سهامداران حقیقی در بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به سهامداران حقیقی نیاز دارد و هر چه  تعداد سرمایه گذاران خرد در بازار افزایش یابد، شفافیت بازار سرمایه بیشتر می شود.
 
روح الله میرصانعی، با تاکید بر اینکه نمی توان نقش سهامدار حقیقی در بازار سرمایه را انکار کرد، گفت: برای افزایش سهامداران در بازار سرمایه باید تعداد سهامداران حقیقی را افزایش داد؛ چراکه سهامداران حقوقی به لحاظ تعداد محدودند و افزایش آنها نیز به سختی صورت می گیرد.
 
به گفته میرصانعی، افزایش تعداد سهامداران حقیقی همچنین از این نظر مفید است که موجب حضور تفکرات مختلف در بازار سرمایه می شود.
 
وی با اشاره به اینکه هر معامله ای در بازار انجام می شود به دلیل وجود دو تفکر مختلف است، اظهار داشت: فروشنده ای که سهامی را می فروشد، گاه به این دلیل است که تصور می کند سهم مورد نظر دیگر رشد نمی کند و خریداری که آن سهم را می خرد، اعتقاد دارد سهم برای رشد هنوز جا دارد.
 
دبیر کل کانون کارگزاران با اشاره به اینکه وجود دو فکر مختلف و مقابل یکدیگر، یک معامله را شکل می دهد، تصریح کرد: هرچه قدر تعداد تفکرهای حاضر در بازار بیشتر باشد، حجم معاملات و نقدشوندگی بازار افزایش می یابد؛ چرا که در هر لحظه تفکرات مختلف وجود دارد و باعث می شود روند معاملات قفل نشود و بازار تبدیل به بازاری پویا شود.
 
وی با تاکید بر اینکه افزایش حضور سهامدار حقیقی به این مفهوم نیست که ورود عامه مردم در بازار مفید است، گفت: هرچند نباید نقش سهامدار حقیقی در بازار را انکار کرد اما نباید درباره آن غلو هم کرد.
 
دبیرکل کانون کارگزاران افزود: البته نباید حضور سهامدار حقیقی را با حضور عامه مردم در بازار اشتباه گرفت.
 
به گفته میرصانعی منظور از سهامداران حقیقی، سرمایه گذاران خرد و حرفه ای بازار هستند؛ چراکه عموم مردم به سرمایه گذاری حرفه ای در بازار اشراف ندارند و در صورتی که به سهامداری مستقیم در بازار دعوت شوند، زیان می کنند  و اعتمادشان از بازار سلب می شود.
 
وی معتقد است اگر سهامدار غیر حرفه ای به طور مستقیم وارد بازار سرمایه شود نه تنها مزیتی برای بازار ندارد، بلکه حرکات غیر منطقی و بدون تحلیل این گروه، به بازار سرمایه آسیب می زند.
 
دبیرکل کانون کارگزاران به عامه مردمی که علاقمند به سرمایه گذاری در بازار سهام هستند توصیه کرد از طریق صندوق های سرمایه گذاری و سبدهای سهام که با مدیریت حرفه ای اداره می شوند وارد بازار سرمایه شوند تا ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند.
 
وی همچنین به مسوولان سازمان بورس توصیه کرد با طراحی مشوق هایی، سرمایه گذاران حقیقی و حرفه ای بیشتری را جذب بازار سرمایه کنند و افراد غیر حرفه ای و علاقه مند به این بازار را به سمت صندوق های سرمایه گذاری و سبدها هدایت کنند.
 

منبع : سنا      1395/6/20 08:09    تعداد بازدید :  453

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 453
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار