گردهمائی «معرفی بازار مشتقه ارزی» برگزار شد

گردهمائی «معرفی بازار مشتقه ارزی» برگزار شد

گردهمائی «معرفی بازار مشتقه ارزی» برگزار شد

گردهمائی  «معرفی بازار مشتقه ارزی» به همت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در تاریخ 7 دی ماه 1394 با حضور مدیران عامل شرکت های کارگزاری و سخنرانان و مهمانانی از سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس کالا برگزار شد. 

در ابتدای جلسه آقای حمیدرضا طهماسبی پور دبير گروه اقتصادي روزنامه شهروند، مجری این گردهمایی، به بیان اهمیت راه اندازی معاملات مشتقه ارز پرداخته و عنوان نمود فرصت ها و تهدیدهای پیش رو در چنین جلساتی می بایست مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد. 
 
در ادامه جلسه آقای عجمی عضو هیأت مدیره کانون کارگزاران و مدیرعامل کارگزاری آرمون بورس در خصوص جایگاه پیشکسوتان بازار سرمایه سخنانی را ارائه نمود. وی هم چنین درگذشت آقای تربتی مدیرعامل کارگزاری دنیای نوین و خانم کشاورزنژاد رئیس کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار را تسلیت گفت. 
 
در ادامه جلسه نیز آقای دکتر ناصرپور سرپرست مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک شرکت بورس کالای ایران به بیان اهمیت راه اندازی بازار مشتقه ارزی پرداخت و معاملات ارزی را به سه دسته تقسیم کرد و گفت : معاملات ارز به سه صورت نقدی، CFD (فارکس) و مشتقه تقسیم می شود. البته در بحث معاملات مشتقه سه دسته غیربورسی، پیمان های آتی و سوآپ مشخص می شود. در بازار مشتقات بورسی نیز قراردادهای آتی و قراردادهای اختیار معامله قرار دارد.
 
او در تشریح اهداف راه اندازی قراردادهای آتی ارز نیز یادآور شد: پوشش ریسک در نوسانات نرخ های ارز برای فعالان بخش واقعی اقتصاد مانند بازرگانی خارجی، معاملات نقدی و رینگ صادراتی بورس کالا در سرمایه گذاری خارجی در بازار سرمایه ایران کاربرد دارد. همچنین کشف نرخ ارز براساس مکانیسم بازار در یک سازوکار منسجم، امکان سیاست گذاری و نظارت بازار ارز توسط نهاد ناظر با توجه به نمایش انتظارات آتی سرمایه گذاران و فعالان در این بازار و پوشش ریسک نکول در مقابل بازار غیر رسمی از دیگر امکانات قراردادهای آتی ارز است.
 
ناصرپور در پایان در مورد سامانه های معاملاتی بازار آتی گفت: سامانه پشتیبانی بورس، سامانه عملیاتی (معاملاتی کارگزاران)، سامانه نظارتی، گزارش¬دهی و تابلو معاملاتی از جمله اجزای این سامانه به شمار می روند.
 
در ادامه جلسه دکتر سعیدی نایب رییس هیأت مدیره و معاونت نظارت بر نهادهای مالی سبا به تاریخچه نرخ ارز اشاره کرد و گفت: تا قبل از سال ۱۳۸۰، نوسانات نرخ ارز در بازار ایران بسیار کم بود به طوری که در آن مدل ساختار دولتی، نیاز به بازاری برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز احساس نمی شد. اما در سال های اخیر این فضا تغییر کرد و با سوق اقتصاد به بخش خصوصی، نیاز به پوشش ریسک نوسانات ارز یکی از ضروریات به شمار می¬رود.
 
عضو هیأت مدیره سازمان بورس در پایان با اشاره به اینکه اکنون نگرانی های زیادی درخصوص آینده بازار ارز وجود دارد خاطرنشان کرد: بازار سرمایه در بحث بازار مشتقه تجربه موفقی را در زمینه راه اندازی قراردادهای آتی سکه داشته است. براساس آمارها امروز ۶ هزار کد معاملاتی آتی مشغول فعالیت هستند که این حجم، نشان شمار زیاد بازیگران و عمق بالای معاملات آتی است، به این ترتیب زمان آن فرارسیده تا بازارهای نوینی در حوزه بازار مشتقه راه اندازی شود که معاملات آتی ارز یکی از این بازارهاست.
 
در ادامه این گردهمایی دکتر سلطان نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران عنوان نمود: در تمام کشورهای پیشرفته دنیا بخش عمده ای از توسعه مرهون توسعه بازار مالی آن کشور است. در واقع ایران باید از اقتصاد مبتنی بر بانک به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار حرکت کند که این امر توسعه بازار را می طلبد.
 
سلطانی نژاد هم چنین به کمبود منابع مالی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: بهترین راه تامین نقدینگی ورود سرمایه گذاران خارجی است و قطعا برای ورود به بازار کشور به دنبال پوشش ریسک سرمایه گذاری خود است.
 
وی در خصوص انتقاد برخی منتقدین مبنی بر این که بازیگر اصلی نرخ ارز در ایران دولت و بانک مرکزی است پاسخ داد : تجربه جهانی نشان داده در بسیاری از کشور هایی که بورس ارز را راه انداخته اند شرایط به همین گونه بوده و دولت نقش پررنگی در تعیین نرخ ارز آنها ایفا کرده است.
 
وی در ادامه به زمان بندی راه اندازی بازار مشتقه ارزی اشاره و بیان کرد : برنامه زمان بندی راه اندازی این بازار با سناریوهای متفاوت نوشته شده و حالات مختلفی مانند رفع و یا عدم رفع تحریم ها یا تک نرخی شدن یا نشدن ارز در آن لحاظ شده و آماده است همچنین قوانین حاکم بر این بازار مطابق بازار های روز دنیاست و سررسید تحویل در گام نخست از کوتاه مدت شروع می شود و در صورت موفقیت دوره های بلند مدت آن نیز در نظر گرفته خواهد شد.
 
در انتهای جلسه نیز حاضرین جلسه در بخش پرسش و پاسخ، به بیان ابهامات خود در این زمینه پرداختند و سخنرانان نیز پاسخ های خود را ارائه نمودند.

   1394/10/9 10:56    تعداد بازدید :  912

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 912
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار