دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد

دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد

 
دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد
در این دیدار که به همت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار برگزار شد، اهم مسائل مربوط به صنعت کارگزاری و بازار سرمایه با حضور ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح شد.
دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه طبق روال هر ساله به همت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار شد. این دیدار در روز دوشنبه 20   فروردین سال 97  در محل دانشگاه تهران و با حضور مدیران عامل و ارشد بورس‌ها، پیشکسوتان بازار سرمایه، ارکان بازار سرمایه، کارگزاران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سایر نهادهای مالی تشکیل شد.
 
در ابتدای جلسه سیدروح اله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ضمن عرض خوشامدگویی به حاضرین گزارشی پیرامون عملکرد یک‌ساله کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ارائه و هم‌چنین ابراز امیدواری نمود که در سال جدید وضعیت بازار سرمایه نسبت به سال گذشته بهبود یابد.
میرصانعی در سخنان خود به همکاری مناسب بین کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و سازمان بورس و اوراق بهادار  در سال گذشته اشاره کرد بیان کرد: کاهش زمان تسویه معاملات (ازT+3  به T+2 )،  همکاری کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با کمیته رسیدگی به تخلفات، استعلام سلامت مدیران عامل کارگزاران از کانون برخی از اقدامات مهم انجام شده هستند.
دبیر کل کانون کارگزاران هدف اولیه کاهش زمان تسویه معاملات را افزایش سرعت و گردش معاملات دانست و عنوان نمودند: بیشتر فعالان بازارسرمایه همواره در حال تغییر پرتفوی سهام خود (خرید و فروش) هستند، اگر در این چرخه بتوانند منابع مالی خود را در کوتاه ترین زمان دریافت کنند، فرصت سرمایه‌گذاری بهتر نصیبشان خواهد شد، در نتیجه افزایش ارزش و حجم معاملات را خواهیم داشت.
دبیرکل کانون کارگزاران در ادامه بیان کرد: کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار امروز بیش از قبل به یک تشکل خود انتظام نزدیک شده و سعی کرده در این خصوص بی طرفی خود را حفظ کند. سعی ما در کانون این است که دغدغه اعضا را به سازمان بورس و اوراق بهادار منتقل کنیم و بالعکس دغدغه‌های نظارتی سازمان را نیز تا حد امکان برطرف کنیم.
میرصانعی هم‌چنین افزود: سال گذشته کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار پیشنهاد اصلاح دستورالعمل خرید اعتباری را مطرح کرد که هم اکنون این اصلاحیه در کمیته تدوین مقررات در حال بررسی است. شایان ذکر است که این اصلاحیه توان کارگزاری‌ها را برای وصول مطالبات افزایش می‌دهد.
 در ادامه این مراسم دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادر نیز کارگزاران را اولین نقطه اتصال سرمایه‌گذاران با بازار سرمایه دانست و  به ارائه آماری از سال گذشته بورس اوراق بهادار پرداخت. وی حجم معاملات را در سال 95 حدود 195 هزار میلیاردتومان ذکر کرد و افزود: این رقم در سال 96 به 247 هزار میلیاردتومان رسید. سخنگوی سازمان بورس، هم‌چنین بازده بورس تهران و فرابورس ایران را در سال گذشته حدود 25 درصد دانست و آن را مناسب توصیف کرد.
دکترمحمدی با بیان این‌که در بورس کالا نیز شاهد رشد خوب معاملات گندم و افزایش حجم قراردادهای آتی بوده‌ایم ، تأکید کرد: حجم معالات بورس کالا در سال گذشته به ۱۱۷هزار میلیارد تومان رسید که یک رکورد تاریخی به شمار می‌رود. 
وی درخصوص اقداماتی که در سال 96 انجام شده، توضیح داد: بهره برداری از سامانه معاملات بروز رسانی شده، بهره‌برداری از سامانه جدید نظارت موسوم به SMART، کدال 360 درجه، سامانه اطلاع‌رسانی تکالیف قانونی ناشران بورسی جهت پیشگیری از تخلفات، سامانه حقوق شهروندی، حد اعتباری، اصلاح دستورالعمل بازگشایی و توقف نمادها، بازگشایی نماد بانک‌ها، کاهش کارمزدهای معاملات، اعطای مجوز موسسات رتبه‌بندی، صدور مجوز انواع صندوق‌های کالایی و هم‌چنین در بورس کالا و انرژی هم اتفاقات بسیار مطلوبی رخ داد.
این مقام مسئول با اشاره به برنامه‌های کلی تدوین شده برای سازمان بورس و اوراق بهادار در سال جاری علاوه بر استراتژی‌های بلند مدت عنوان نمود: در دستور کار بودن دستورالعمل پی ای فاند، اصلاح و یکسان‌سازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، پیاده‌سازی فاز یک سیستم نظارت مکانیزه صندوق‌ها صنم، تدوین دستورالعمل صندوق‌های املاک و مستغلات، تدوین دستورالعمل کارگزار – معامله‌گر، عملیاتی کردن حساب معاملاتی کارگزاران، اصلاح دستورالعمل خرید اعتباری و دستورالعمل یکسان کردن ثبت حسابداری کارگزاران از برنامه‌هایی است که در دستور کار معاونت نظارت بر نهادهای مالی قرار دارد.
دکتر محمدی درخصوص برنامه‌های بین‌المللی در دستور کار نیز عنوان نمود: تدوین برنامه جامع بین‌المللی شدن بازار سرمایه، پیگیری عضویت عادی سازمان در آیسکو و عملیاتی کردن "پارشال لیستینگ و دابل لیستینگ" نیز  در شمار برنامه‌ها قرار دارد.
وی درباره برنامه‌های مورد پیگیری حوزه معاونت حقوقی هم اظهار داشت: پیگیری اصلاح قانون بازار اوراق بهادار در دولت، بازنگری در آیین‌نامه‌های انضباطی، بازنگری در فرم‌ها و فرآیندهای بازار اوراق بهادار، تدوین کامل دستورالعمل‌های تکلیف شده برای سازمان در قوانین، تدوین و عملیاتی کردن برنامه‌های جامع پیشگیری از تخلفات، مقررات زدایی و کاهش مقررات دست و پا گیر از جمله این موارد است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص برنامه‌های حوزه معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران نیز گفت: تدوین دستورالعمل اوراق وکالت و اوراق جعاله، تدوین دستورالعمل فروش استقراضی، تدوین دستورالعمل قراردادهای آتی و اختیار معامله بر روی سبد سهام، پیاده‌سازی گزارشگری بر مبنای استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی IFRS، تأسیس بورس بین‌الملل یا ایجاد تابلوی معاملات ارزی در کیش، تدوین دستورالعمل اوراق گواهی ظرفیت، اصلاح دستورالعمل پذیرش و روش‌های عرضه اولیه، اصلاح و تدوین دستورالعمل‌های انضباطی با توجه به سایر دستورالعمل‌ها در حوزه مذکور پیگیری خواهد شد.
دکتر محمدی درباره برنامه‌های معاونت اجرایی افزود: شناسایی فاز دوم گلوگاه‌های فساد پیرامون حوزه نهادهای مالی و ناشران، پیاده‌سازی سامانه مدیریت ریسک نامک، بهبود و ارتقا فرآیندها بر اساس نتایج بلوغ فرآیندی، زمان سنجی تأیید صلاحیت‌ها، افزایش سرمایه‌ها و مجوزهای اخذ شده، اصلاح حد نوسان و حجم مبنادر راستای بهبود ریزساختارهای معاملاتی و پس از معاملات، تکمیل پروژه سامانه ساتنا، راه‌اندازی پرتال جامع آموزش سرمایه‌گذاران در راستای ارتقا سواد مالی، تدوین برنامه جامع آموزش در بازار سرمایه، طراحی و راه‌اندازی سیستم مدیریت استعداد، بهبود سامانه سکنا، عملیاتی کردن و توسعه سامانه معاملاتی جدید به کمک دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان داخلی در دستور کار است.
وی از برگزاری اولین مجمع الکترونیک شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه خبر داد و اظهار امیدواری کرد با پیشنهاداتی که از حوزه‌ها دریافت می‌شود، برنامه‌ها اصلاح شده و مواردی که به آن‌ها کمتر پرداخته شده، به برنامه‌ها افزوده شود تا سال پررونقی برای بازار سرمایه باشد.
دکتر محمدی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در هفته آینده، خاطر نشان کرد: هر چند این رویداد برای سازمان بورس "نمایشگاه" است اما برای کارگزاران و نهادهای مالی فرصتی برای بازاریابی و ضامن فعالیت‌ها است که نتایج آن در بلند مدت مشخص خواهد شد. بنابراین حضور در نمایشگاه‌ها هزینه نبوده و محل مناسبی برای بازاریابی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی است.
 
در ادامه جلسه حمیدرضا مهرآور رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک سامان اهم موارد در جریان فی ما بین صنعت کارگزاری و سازمان بورس را برشمرد و ابراز امیدواری نمود که سازمان بورس مساعدت‌هایی در مورد منابعی که بانک‌ها در اختیار کارگزاران قرار می‌دهند و مشکلات اعتباری کارگزاران داشته باشند. در ادامه درباراه اقدامات سال گذشته کانون عنوان نمودند، که در سال گذشته کارگروه فناوری اطلاعات کانون برای اولین بار  اقدام به تهیه SLA نموده که بزودی پس از تصویب در اختیار اعضا قرار خواهد گرفت که از جمله مهمترین اقدامات در حوزه IT در صنعت کارگزاری می‌باشد و همچنین افزودند در سال گذشته جلسات متعددی با شرکت‌های OMS  که به عنوان بازوهای اجرایی و عملیاتی شرکت‌های کارگزاری می‌باشد برگزار شد که باعث گردیده خدمات جدیدی برای صنعت کارگزاری به همراه داشته باشد. 
هم چنین در انتهای جلسه پنل پرسش و پاسخ با حضور آقایان دکتر محمدی و میرصانعی تشکیل شد. در پاسخ به سئوالات و نکات آقایان حمیدرضا مهرآور رییس هیات مدیره کانون کارگزاران بورس، فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک دی، عباسعلی حقانی نسب مدیرعامل سبدگردان هدف و امیری مدیرعامل کارگزاری بورسیران ، مباحث که مطرح شد شامل موافقت با درخواست بازنگری در هزینه‌های شرکت‌های کارگزاری، پیگیری مکاتبات با بانک مرکزی جهت دریافت مجوز کارگزاران زیرمجموعه بانک‌ها برای تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری،  بررسی تمکن مالی خریداران شرکت‌ها در کمیسیون تخصصی شورای عالی بورس، مشخص کردن میزان خروج یا ورود سرمایه به بازار در صورت امکان اندازه‌گیری، پیشنهاد افشای اسامی متخلفان به شورای عالی بورس و تدوین قانون حاکمیت شرکتی در بورس و فرابورس بودند.
 

   1397/1/21 12:47    تعداد بازدید :  180

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 180
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار