برگزاری گردهم‌آیی "هم‌اندیشی در خصوص 6 دستورالعمل اصلاحی اخیر در بازار سرمایه"

برگزاری گردهم‌آیی "هم‌اندیشی در خصوص 6 دستورالعمل اصلاحی اخیر در بازار سرمایه"

گردهم‌آیی "هم‌اندیشی در خصوص 6 دستورالعمل اصلاحی اخیر در بازار سرمایه" 
گردهم‌آیی "هم‌اندیشی در خصوص 6 دستورالعمل اصلاحی اخیر در بازار سرمایه" به همت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در روز دوشنبه مورخ 25/10/96 با حضور مدیران عامل و نمایندگان شرکت های کارگزاری، تأمین‌سرمایه، سبدگردان، مشاوره سرمایه‌گذاری و اهالی رسانه برگزار شد.
گردهم‌آیی "هم‌اندیشی در خصوص 6 دستورالعمل اصلاحی اخیر در بازار سرمایه" به همت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در روز دوشنبه مورخ 25/10/96 با حضور مدیران عامل و نمایندگان شرکت های کارگزاری، تأمین‌سرمایه، سبدگردان، مشاوره سرمایه‌گذاری و اهالی رسانه برگزار شد.
 
در ابتدای جلسه ولی اله جعفری کارشناس مسئول مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار مهمترین تغییرات  در خصوص 6 دستورالعمل اصلاحی اخیر در بازار سرمایه را تشریح کرد.
 
این کارشناس مسئول عنوان نمود دو اتفاق با اهمیت در این دستورالعمل‌ها اتفاق افتاده که یکی حذف گزارش پیش‌بینی درآمد هر سهم و جایگزینی گزارش تفسیری مدیریت و دیگری به‌روزرسانی مصادیق افشای اطلاعات با اهمیت است که به دو بخش الف و ب تقسیم‌بندی شده که در زمان بازگشایی با هم تفاوت دارد.
 
جعفری با اشاره به این‌که اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش و معاملات بورس عیناً در دستورالعمل‌های مربوط به شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس ایران هم انجام شده، عنوان نمود: در ماده 10  این دستورالعمل شرایط خاص پذیرش سهام در بازار اول تابلوی اصلی و فرعی و در بازار دوم، داشتن حداقل یک بازارگردان اضافه شده است.
 
جعفری در ادامه جلسه در خصوص فرآیند مشمول تعلیق نیز گفت: با 3 اتفاق بورس تهران نماد معاملاتی ناشر را وارد فرآیند تعلیق می‌کند اول این‌که ناشر الزامات دستورالعمل پذیرش را رعایت نکند که این قید برای شرکت‌های حاضر در بازار دوم بورس و کل شرکت‌های فرابورسی مصداق دارد، دوم ناشر در زمان مقرر اطلاعات موضوع مواد 7 تا 12 دستورالعمل افشا را رعایت نکند و سوم این‌که ناشر 2 سال مالی متوالی زیان کرده باشد.
 
جعفری در خصوص نحوه انجام معاملات و دستورالعمل اصلاح شده مربوط به آن عنوان نمود: تعریف توقف، تعلیق و کنفرانس اطلاع‌رسانی(اخیراً اضافه شده) اصلاح شده، بسته بودن نماد به مدت حداکثر 5 روز به معنای توقف و بسته بودن نماد به مدت حداقل 5 روز به معنای تعلیق است.کنفرانس اطلاع رسانی نیز کنفرانس حضوری یا مجازی است که با حضور مدیرعامل یا سخنگوی رسمی ناشر به صورت برخط یا غیرحضوری برگزار می شود.
 
در ادامه گردهمایی جلسه پرسش و پاسخ با حضور آقایان دکتر فلاح‌پور "عضو هیأت مدیره و معاونت اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار" و دکتر امیری"عضو هیأت مدیره و معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار" و سید روح‌الله میرصانعی "دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار" ادامه یافت.
 
دکتر امیری با اشاره به تعداد توقف نمادها عنوان نمود: اگرچه تعداد توقف نمادها بیشتر می‌شود ولی زمان توقف نمادها کوتاه‌تر شده و شاهد روزهای معاملاتی بیشتری برای نمادها خواهیم بود.
 
وی در ادامه با اشاره به چالش دامنه نوسان و حجم مبنا عنوان نمود: حل مشکلات مربوط به حجم مبنا و دامنه نوسان بارها در هیات مدیره مطرح شده و مهم‌ترین بحث آن به وجود آمدن دامنه نوسان پویا در بازار سرمایه است که امیدواریم در آینده نزدیک با به‌روزرسانی سامانه معاملات این مهم اجرایی شود.
 
امیری، افزود: افزایش شفافیت در بازار وظیفه نهاد ناظر است و اگر به نکته‌ای مبهم برخورد شود، پیگیری‌های لازم انجام خواهد شد. در دنیا، عمده‌ترین حالتی که فساد یک شرکت کشف می‌شود توسط پرسنل داخلی و رسانه‌ها است و در این میان نهادهای ناظر آن‌ها نقش پررنگی ندارند.
 
دکتر فلاح پور، عضو هیأت مدیره و معاونت اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان نمود: از بهمن ماه امسال سامانه مدیریت ریسک نامک فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز می‌کند. این سامانه ریسک‌های بسیاری که در بازار و در سامانه معاملات وجود دارد را کاهش می‌دهد.
 
معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص حذفEPS  اظهار کرد: در حال حاضر ژاپن تنها کشوری است که هنوز از گزارش‌های EPS در معاملات استفاده می‌کند و در دیگر کشورها گزارش‌های EPS الزامی نیست.
 
وی افزود: در حال حاضر شرکت‌ها می‌توانند سود و درآمد فروش را به شرط این‌که گزارش تفسیری کاملی داشته باشند، به ریال اعلام کنند. در واقع گزارش‌های مدیریتی از گزارش‌های EPS کامل‌تر است چرا که با استدلال و مفروضات کامل گزارش می‌شود.
 
معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: حذف EPS یکی از درخواست‌های فعالان بازار بود که کاهش توقف طولانی مدت نمادها را در پی دارد. در واقع پیش از این اگر شرکتی به جای گزارش 3 ماهه، گزارش 2 ماهه ارایه می‌کرد، سازمان نمی‌توانست با استناد به این گزارش نماد را باز کند، این در حالی است که با حذف EPS سازمان در حال حاضر می‌تواند در صورت کامل بودن گزارش نماد را باز کند، از این رو می‌توانیم بگوییم که با اجرایی شدن طرح مذکور، توقف‌های طولانی مدت برچیده می‌شود.
 
فلاح پور با اشاره به اهمیت EPS عنوان نمود: ما در دستورالعمل جدید از تحلیل‌های حسابداری به سمت تحلیل فاینانس حرکت می‌کنیم.
 
وی افزود: در گزارش‌های جدید مدل ارزش‌گذاری برای قیمت سهام متنوع و متفاوت است، برهمین اساس عمده این مدل‌ها مبتنی بر جریانات وجوه نقدی است. در این حالت تحلیل‌گران بازار می‌توانند با استفاده از خروجی اطلاعات شرکت‌ها پیش‌بینی دقیق‌تری داشته باشند.
 
فلاح پور تاکید کرد: بسیاری بر این باورند که توقف نماد خسارات زیادی به سهامداران خرد وارد می‌کند. به همین دلیل ما توقف نمادها را محدود کرده و دستورالعمل انضباطی سهامداران عمده را تدوین کرده‌ایم.
 
وی افزود: در شرایط فعلی که دستورالعمل اصلاح شده است تلاش تمامی اهالی بازار سرمایه باید این باشد که گزارش تفسیری جامع‌تری ارائه کنند تا مفروضات EPS در آن وجود داشته باشد. هم‌چنین باید تلاش شود در گزارش تفسیری تمامی مبانی بودجه در نظر گرفته شود.
 
در بخش دیگر میرصانعی دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار عنوان نمود تا این‌که بازار سرمایه کشورمان به استانداردهای بین‌المللی دست یابد می‌بایست اهالی بازار سرمایه از این اصلاحات که در جهت ارتقا و تعالی بازار سرمایه هست حمایت کرده و همچنین در راستای این اصلاحات نکته نظرات خود را عنوان نمایند تا بازار سرمایه کشورمان به سمت یک بازار کارا سوق یابد.  وی هم چنین عنوان نمود تشویق به سرمایه¬گذاری غیر مستقیم می بایست سیاست اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار باشد تا بتوان ریزساختارهای بازار سرمایه را به راحتی اصلاح نمود.
 
در انتهای گردهمائی در پنل پرسش و پاسخ، بررسی مطالعات تطبیقی با بورس‌های دنیا، اصلاح دستورالعمل انضباطی، لزوم اصلاح دامنه نوسان، حجم مبنا و ریزساختارها بازار سرمایه هم‌چنین نگرانی‌هایی از دستکاری قیمت سهام، مجازات ناشرین متخلف در این جلسه عنوان شد.
 
جهت دریافت فایل ارائه شده توسط نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار کلیک کنید.
 
جهت مشاهده تصاویر جلسه کلیک کنید.
 

   1396/10/26 12:26    تعداد بازدید :  237

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 237
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار