برگزاری گردهم‌آیی "حفاظت و امنیت فناوری اطلاعات در بازار سرمایه"

برگزاری گردهم‌آیی "حفاظت و امنیت فناوری اطلاعات در بازار سرمایه"

برگزاری گردهم‌آیی "حفاظت و امنیت فناوری اطلاعات در بازار سرمایه"
گردهم‌آیی "حفاظت و امنیت فناوری اطلاعات در بازار سرمایه" به همت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در روز دوشنبه مورخ 27/09/96 با حضور مدیران و نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار، کارگزاری، تأمین‌سرمایه، سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری، پردازش اطلاعات مالی و خدمات نرم‌افزاری بازار سرمایه برگزار شد. 
 
در ابتدای این گردهم‌آیی سیدروح‌اله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، ضمن خوشامدگویی به مهمانان اظهار داشت: از نظر دفعات معامله بخش زیادی از معاملات به صورت برخط بوده و لازم است امنیت زیرساخت‌های فناوری به صورت مداوم مورد توجه نهادهای مالی باشد.
در ادامه این نشست،  نماینده پلیس فتا ابراز کرد: دیجیتالی شدن صنعت بورس رویداد مثبتی است و این فرآیند رو به افزایش است. در این میان، اما نکته قابل تأمل و حائز اهمیت ایجاد فرصت‌های بالقوه برای مجرمان سایبری و ضرورت تضمین محرمانگی، یکپارچگی و صحت اطلاعات است.
این مقام مسئول ادامه داد: بهره‌مندی از مزایای سایر رویکردهای فناوری محور در بازارهای سرمایه، همچون افزایش استفاده از دستگاه‌های موبایل، برون‌سپاری و رایانش ابری، امری ناگزیر است، اما در عین حال، این ابزارها می‌توانند آسیب‌پذیری‌های بیشتری در برابر حملات سایبری ایجاد کنند. به‌علاوه این که اگر حملات سایبری در مقیاس بزرگ صورت‌ گیرد، می‌تواند عواقب سیستماتیک سنگینی برای کل سیستم‌های مالی در پی داشته‌ باشد و اعتماد به بازارهای سرمایه را از بین ببرد.
در ادامه جلسه آقای احمد سحرخیز، رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا) سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص مسائل امنیتی حوزه بازار سرمایه نکاتی را عنوان کرد. این مقام مسئول ضمن اشاره به این‌که رشد و توسعه فناوری اطلاعات در بازار سرمایه امری ضروری و مفید است تأکید کرد: این رشد و توسعه، اگر چه مزایای زیادی دارد، اما به طور موازی ریسک‌های سایبری را افزایش می‌دهد؛ در این میان هنر مدیران در این است که مدیریت ریسک و تخصیص منابع را به نحوی انجام دهند که مزایای توسعه فناوری پررنگ تر از ریسک‌های آن باشد.
وی افزود: آن‌چه نهادهای مالی و کارگزاران به عنوان صاحبان و مالکان حقوقی این زیرساخت‌ها باید در برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهند، توجه ویژه به رعایت اصول و استانداردهای امنیت اطلاعات در توسعه فناوری اطلاعات است. وی همچنین اشاره کرد که نه تنها نیاز به ارتقا دانش تخصصی امنیت فناوری اطلاعات در میان شرکت های فناوری محور بازار سرمایه داریم، بلکه باید همه افراد به ویژه مدیران مالی نیز به تهدیدات امنیتی فضای سایبر و ضرورت تخصیص هزینه در این حوزه آگاه شوند.
سحرخیز تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، از این پس میزان تعاملات دوجانبه میان مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه و کانون کارگزاران به مراتب بیشتر از قبل خواهد شد و رویکرد این تعاملات، کمک به نهادهای مالی به منظور ارتقا و بهبود امنیت فناوری اطلاعات در بازار سرمایه خواهد بود.
در پنل پرسش و پاسخ، حاضرین خواستار تداوم جلسات و آشنایی بیشتر در زمینه امنیت فناوری اطلاعات و تهدیدات فضای سایبر شدند و همچنین از مکنا درخواست ارائه راهنمایی جهت مدیریت امنیت سامانه های خود را داشتند.
 
جهت دریافت تصاویر جلسه کلیک نمایید
 
 
 
   1396/9/29 14:51    تعداد بازدید :  190

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 190
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار