"سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه" ابزاری برای گسترش فرهنگ معاملاتی

"سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه" ابزاری برای گسترش فرهنگ معاملاتی

"سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه" ابزاری برای گسترش فرهنگ معاملاتی
علیرضا ناصرپور، مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا، با اعلام اینکه سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه بورس کالای ایران در دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه به صورت رسمی راه اندازی شد، اظهار داشت: هدف از راه اندازی این سامانه آشنایی فعالان بازار سرمایه با معاملات مشتقه در بورس کالا، تمرین عملی سرمایه گذاری در بورس کالا و آموزش صحیح سرمایه گذاری و ایجاد مقدمه ای برای ورود آگاهانه به بازار سرمایه است.
 
 

 
به گفته مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا، سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه بورس کالای ایران، ریسک خاصی را به مشتریان تحمیل نمی کند و آنان را قادر می سازد تا در فضایی کاملاً عملیاتی با ساز و کار معاملات مشتقه آشنایی پیدا کنند.
 
علیرضا ناصرپور، مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا، با اعلام اینکه سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه بورس کالای ایران در دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه به صورت رسمی راه اندازی شد، به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: هدف از راه اندازی این سامانه شبیه سازی معاملات بازار واقعی بورس کالای ایران در حوزه مشتقه است که شامل قراردادهای آتی و اختیار به صورت معاملات مجازی می شود.
 
وی خاطرنشان کرد: عمده هدف ایجاد بازار مجازی، آموزش و فرهنگ سازی فعالان بازار هست پیش از اینکه بخواهند وارد بازار واقعی بشوند.
 
این مقام مسوول  ادامه داد: سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه بورس کالای ایران، ریسکی را به مشتریان متحمل نمی کند، بدین معنا که آنان با اعتبار مجازی وارد بازار می شوند و می توانند با ساز و کار معاملات و جزییات بازار آشنا شوند. طبیعی است که در این حالت، سرمایه گذاران به هنگام ورود به بازار واقعی، توانایی های بیشتری در حوزه معاملاتی خواهند داشت و می توانند با سطح آگاهی بیشتری که ناشی از تجربه واقعی و تجربه عملیاتی در بازار مجازی است، معاملات را انجام دهند و در نتیجه تریدهای موفق تری در حوزه معاملات مشتقه داشته باشند.
 
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا در خصوص ساز و کار این سامانه اظهار داشت: این سامانه، ساز و کار اجرایی متفاوتی با معاملات واقعی ندارد؛ به گونه ای که انگار فرد در بازار واقعی این معاملات را انجام می دهد با این تفاوت که نحوه ورود به این بازار بسیار ساده تر از بازار واقعی است.
 
وی ادامه داد: برای نمونه در معاملات واقعی، سرمایه گذاران لازم است از طریق یک کارگزار اقدام به گرفتن کد معاملاتی کنند. برای گرفتن کد معاملاتی نیز باید مدارک احراز هویت بفرستد. مدارک احراز هویت باید از طریق کارگزار به بورس ارسال شود. بورس نیز پس از این مراحل، اقدام به صدور کد می کند و پس از آن فرد اقدام به افتتاح حساب بانکی خواهد کرد و در نهایت بعد از واریز وجوه به حساب بانکی، سرمایه گذار می تواند وارد معاملات شود.
 
ناصرپور در مورد این ساز و کار در مورد سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه بورس کالا ابراز داشت: در این سامانه روند ذکر شده بسیار ساده شده است. بدین معنا که سرمایه گذار می تواند با ورود به سایت vdex.ir اقدام به ثبت نام در این سامانه کند.
 
وی روند ثبت نام در این سامانه را اینگونه توضیح داد: نخست فرد اطلاعاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، کد ملی و شماره موبایل را وارد می کند. پس ازچند دقیقه، نام کاربری و رمز عبور برای ایشان ارسال می شود و او با داشتن نام کاربری و رمز عبور از همان vdex.ir می تواند وارد صفحه معاملاتی خود شود و اقدام به گرفتن موقعیت در بازار معاملات مجازی کند.
 
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا با بیان اینکه سامانه بازار مجازی معاملات مشتقه بورس کالا ابزاری مناسب برای گسترش فرهنگ معاملاتی ابزار مشتقه کالایی در کشور است، عنوان کرد: این ابزار سطح دسترسی به بازار را افزایش می دهد و سبب می شود تا معاملات را بازار توسعه یابد.
 
ناصرپور در انتهای گفتگوی خود با "سنا" به قابلیت های این سامانه اشاره کرد و اظهار داشت: از قابلیت های این سامانه می توان به کاربری آسان، قابلیت مشاهده پرتفوی لحظه ای، تفکیک معاملات به صورت موقعیت های باز و بسته شده، امکان انتخاب مبلغ اولیه سرمایه، مشاهده سود و زیان لحظه ای و مشاهده موجودی حساب در لحظه و با معامله هر قرارداد اشاره کرد.
 

منبع : سنا      1396/2/10 08:18    تعداد بازدید :  531

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 531
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار