دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد.

دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد.

دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد.
در این دیدار که به همت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار برگزار شد، اهم مسائل مربوط به صنعت کارگزاری و بازار سرمایه با حضور ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار تشریح شد. 
 

دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه طبق روال هر ساله به همت کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار برگزار شد. این دیدار در روز 20 فروردین سال 96 در محل دانشگاه تهران و با حضور مدیران عامل و ارشد بورس ها، ارکان بازار سرمایه، کارگزاران، شرکت های سرمایه گذاری و سایر نهادهای مالی تشکیل شد. 
در ابتدای جلسه سید روح اله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار ضمن عرض خوشامدگویی به حاضرین در جلسه ابراز امیدواری نمود که در سال جدید وضعیت بازار سرمایه نسبت به سال گذشته بهبود یابد و سپس از دکتر شاپور محمدی جهت ایراد سخنرانی دعوت نمودند. 

دکتر محمدی با بیان اینکه امسال تدوین لایحه اصلاحی بازار سرمایه از سوی سازمان بورس انجام می‌شود، ادامه داد: تعداد مقررات بازار، بسیار زیاد است که باید به قانون تبدیل شود و به نظر می رسد به اصلاح نیاز دارد و البته از پیشنهادهای فعالان بازار نیز برای انجام اصلاحات استقبال می‌شود.
 
به گفته سخنگوی سازمان بورس، یکی از هدف گذاری‌های سازمان بورس تطبیق بازار سرمایه با قوانین شرعی است و هیچ ابزار مالی اسلامی وجود ندارد که در کمیته فقهی بر سر آن بحث نشده باشد و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.
 
وی با بیان اینکه در سال جاری بر سر افزایش نقد شوندگی سهام و با هدف عدم توقف طولانی‌مدت نمادهای معاملاتی تصمیم گیری خواهیم کرد، افزود: باید تا جایی که امکان پذیر است، از توقف نمادهای معاملاتی جلوگیری و یا دوره توقف به کمترین زمان ممکن منتهی شود.
 
دکتر محمدی گفت: برای افزایش نقد شوندگی بازار باید تلاش کرد تا نمادها بسته نماند.
 
رییس سازمان بورس ادامه داد: در خصوص آیین نامه بازگشایی و توقف نمادها در سال جاری تصمیم‌گیری می‌شود و با اصلاح این لایحه قطعا حجم معاملات افزایش خواهد یافت.
 
دکتر محمدی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی با محور تولید و اشتغال یکی از بزرگترین اهداف سازمان بورس است، عنوان کرد: دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی با محور تولید و اشتغال از طریق بازار سرمایه اساس کار سازمان بورس است.
 
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین به راه اندازی بوک بیلدینگ اشاره کرد و گفت: بوک بیلدینگ یکی از موفقیت های سال گذشته بازار سرمایه بود که تهمت های ناروا درخصوص نوع عرضه را از بورس برداشت.
 
وی افزود: بستر فناوری اطلاعات در کنار مقاوم‌سازی بازار سرمایه بسیار بااهمیت بوده، چرا که باید از نظر کارآیی عملیاتی و اطلاعاتی قدرتمند بود.
 
سخنگوی سازمان بورس به ضرورت بازبینی دوباره سامانه‌های معاملاتی تاکید کرد و افزود: ورود و خروج یکباره سرمایه به بازار سهام خسارت‌بار است و باید از فرار آن جلوگیری کرد.تنوع ابزارهای معاملاتی باید آن قدر گسترده باشد که بتوان سرمایه را در بازار حفظ کرد.
 
وی با بیان اینکه، سامانه معاملات در سال اقتصاد مقاومتی بازنگری می‌شود، ادامه داد: بازار سرمایه باید طوری تنظیم شود که سرمایه زیادی به این بازار جذب و در آن حفظ شود. این مهم نمود اقتصاد مقاومتی در بازار سرمایه است.
 
رئیس سازمان بورس مجددا به موضوع نماد های متوقف اشاره کرد و گفت: باید قاعده‌ای گذاشت که هیچ گاه سازمان بورس متهم به بازگشایی زود یا دیرهنگام در بازار سرمایه نشود. البته باید حساب اشخاصی را که به دنبال دست‌کاری قیمت‌ها هستند، از مابقی سرمایه‌گذاران جدا کرد و کد معاملاتی افرادی که اقدام به دست‌کاری قیمت می‌کند، شناسایی کرد نه اینکه نماد معاملاتی را متوقف نگه داشت.
 
وی افزود: از این رو نباید نماد معاملاتی را متوقف کرد و اگر هم بسته شد، باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازگشایی شود.

در ادامه جلسه حمیدرضا مهرآور رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران و مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک سامان اهم موارد در جریان فی ما بین صنعت کارگزاری و سازمان بورس را برشمرد و ابراز امیدواری نمود که مسائل فی مابین در سال جدید برطرف گردد. 

هم چنین در ادامه جلسه پنل پرسش و پاسخ با حضور آقایان دکتر محمدی و میرصانعی تشکیل شد. اعضای حاضر در جلسه  علاوه بر ذکر مسائل مربوط به صنعت  کارگزاری، در خصوص موارد دیگری نظیر نرخ خوراک پتروشیمی ها، نرخ بهره مالکانه معادن، بازگشایی نمادهای متوقف شده، لزوم نقدشوندگی بازار سرمایه، کاهش کارمزد معاملات در بورس ها، ضابطه مند کردن بازار پایه فرابورس  و ... پرداختند. 

   1396/1/21 09:28    تعداد بازدید :  559

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 559
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار