ناپدید شدن تضامین برخی کارگزاری‌ها سهوی بود/ عدم اصرار بر تسویه معاملات اعتباری در شب عید

ناپدید شدن تضامین برخی کارگزاری‌ها سهوی بود/ عدم اصرار بر تسویه معاملات اعتباری در شب عید

ناپدید شدن تضامین برخی کارگزاری‌ها سهوی بود/ عدم اصرار بر تسویه معاملات اعتباری در شب عید
دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مشکل ناپدید شدن سهام تضامین فریز شده برخی مشتریان کارگزاری‌ها برطرف شده، عنوان کرد: لزومی برای اصرار کارگزاری‌ها مبنی بر تسویه معاملات اعتباری در پایان سال نیست.
 
 
 
 

دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس گفت: طی دو روز معاملاتی در اوایل هفته گذشته، سهام تضمین مشتریان برخی از کارگزاری‌ها از حالت فریز خارج و بدون اطلاع کارگزار ناظر به کارگزاری دیگری منتقل شده بود که با پیگیری شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات) و کانون کارگزاران این مشکل به سرعت برطرف شد.
 
روح الله میر صانعی با بیان اینکه بروز این مشکل ناشی از استباه سهوی بوده و اهمیت چندانی را برای بازار ندارد، درباره دلیل واکنش سریع کانون کارگزاران در نامه نگاری به شرکت سپرده گذاری مرکزی عنوان کرد: این موضوع از آن جهت برای کارگزار اهمیت دارد که در ازای قبول تضامین و فریز سهام اقدام به ارایه تسیهلات اعتباری شده، ولی یک مرتبه با ناپدید شدن این تضامین در حساب‌ها مواجه شده است.
 
این مقام مسئول در برابر این پرسش فارس که فشار فروش سهام از سوی برخی معامله گران به دلیل آنچه که اصرار بر تسوه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها در روز های پایانی سال عنوان شده تا چه حد می‌تواند روند بازار سهام را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد؛ پاسخ داد: در حال حاضر رقم دقیقی از حجم اعتبارهای تخصیص شده از سوی شرکت‌های کارگزاری به مشتریان در دست نیست، اما اینکه عنوان می‌شود اصرار کارگزاری‌ها ناشی از فشار بانک‌ها برای تسویه تسهیلات اعطایی بوده به دلیل تعامل شرکت‌های کارگزاری با بانک ها و موسسات اعتباری و همچنین موعدهای زمانی تعیین شده برای تسویه اعتبارات حرف قابل اتکایی نیست.
 
میر صانعی تاکید کرد: اینکه لزوماً بر تسویه معاملات اعتباری مشتریان از سوی کارگزاری ها در پایان سال تاکید شود، اقدام درستی نیست.
 
وی افزود: به دلیل آنکه سال مالی نیمی از شرکت‌های کارگزاری، پایان اسفند ماه هر سال است، علاقه زیادی برای تراز شدن حساب ها همزمان با بستن دفاتر حسابداری وجود دارد و این در حالی است که به لحاظ موعد زمانی تعیین شده برای حساب های اعتباری تسویه این حساب ها چندان در اولویت نیست.
 
به گفته وی ورود و خروج تسهیلات اعتباری کارگزاری ها همواره در گردش بوده و اعطای آنها به مشتریان با توجه به گردش معاملات چندان ریسک قابل توجهی را در صورت ثابت بودن سایر شرایط متوجه بازار نمی‌کند. تسهیلات اعتباری از ضریب مشخصی برخوردار است که در صنعت کارگزاری چندان بالا نیست.

 

منبع : فارس نیوز      1395/12/15 11:33    تعداد بازدید :  443

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 443
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار