فرصت ها و تهدیدات ورود اختیار معامله در بورس ها

فرصت ها و تهدیدات ورود اختیار معامله در بورس ها

فرصت ها و تهدیدات ورود اختیار معامله در بورس ها
همان گونه که سرمایه گذاران بازار سرمایه مطلع می باشند، معاملات اختیار معامله در بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بورس کالای ایران در حال راه اندازیست...
 
 
 
 
 
 
*سید روح اله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

همان گونه که سرمایه گذاران بازار سرمایه مطلع می باشند، معاملات اختیار معامله در بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بورس کالای ایران در حال راه اندازیست. ورود ابزارهای نوین مالی مزایای بسیاری نظیر عمق بخشیدن به بازار، پوشش ریسک سرمایه گذاران، جذابیت بیشتر آن برای سرمایه گذاران، تنوع ابزارهای بازار، نزدیک شدن به بازارهای بین المللی، معافیت مالیاتی و ... برای ارکان درگیر در این مدل معاملات دارد. در واقع حرکت بورس های کشور به سمت راه اندازی این ابزارها نیاز فعلی بازار سرمایه می باشد. نکته مهم در این خصوص این که انتظار می رود محدودیت‌های فعلی که اکنون پذیرفته هستند، در میان مدت حذف گردند، محدودیت هایی نظیر فقط وجود داشتن اختیار خرید(بدون حضور اختیار فروش)، راه اندازی این ابزار بر روی نمادهای محدود، سبک اعمال اروپایی (و نه آمریکایی)، انتشار اوراق اختیار خرید صرفا توسط سهامدار عمده و ... مواردی از این دست می باشند که گرچه در شرایط فعلی پذیرفتنی بوده اما انتظار می رود به تدریج محدودیت های فوق حذف گردند چرا که با رفع این محدودیتها است که فرصت اعمال همه استراتژی  های معاملاتی برای فعالان بازار فراهم می شود. هم چنین انتظار می رود سامانه های معاملاتی که در اختیار شرکت های کارگزاری و یا عموم مردم قرار می گیرد از پایداری نسبی برخوردار بوده تا بستر این معاملات برای عموم مردم مشکلی را ایجاد نکند.
از سایر ارکان موثر در امر آموزش نیز انتظار می رود در آموزش این ابزارها به معامله گران و عموم مردم اهتمام ورزند تا سطح دانش عمومی نیز بالا برود.
 
 

 

منبع : هفته نامه بورس      1395/9/28 10:33    تعداد بازدید :  400

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 400
9.5/10 (تعداد آرا 2 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار