آخرین وضعیت بزرگترین شرکت تولیدکننده برق خاورمیانه همراه با خبری خوش

آخرین وضعیت بزرگترین شرکت تولیدکننده برق خاورمیانه همراه با خبری خوش

آخرین وضعیت بزرگترین شرکت تولیدکننده برق خاورمیانه همراه با خبری خوش
 در برنامه بازدید کانون کارگزاران از نیروگاه دماوند، مدیران آن با اعلام خبری خوش ، آخرین وضعیت بزرگترین شرکت تولیدکننده برق خاورمیانه و دومین شرکت برقی فرابورس را اعلام کردند.
 
 
 
 
 
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، طبق هماهنگی های کانون کارگزاران بورس، گروهی از کارشناسان و کارگزاران از نیروگاه دماوند به عنوان بزرگترین شرکت تولیدکننده برق خاورمیانه و دومین شرکت برقی فرابورس بازدید کردند.
 
"دماوند" با عرضه اولیه 7 درصد سهام در 24 اسفند سال گذشته و کشف قیمت 7400 تومانی هر سهم وارد فرابورس شده و با قیمت حدود 7 هزار و 483 تومانی هر سهم ، برای مقطعی گرانترین سهم بازار سرمایه ایران تا قبل از افزایش سرمایه 1000 درصدی بشمار می رفت.
 
مجوز افزایش سرمایه این شرکت در دو مرحله و از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته بود و طی آن سرمایه اسمی آن از 46 به 506 میلیارد تومان خواهد رسید.
 
در مرحله اول از محل سود انباشته، افزایش سرمایه 500 درصدی اعمال شد و طی آن سرمایه اسمی به 276 میلیارد تومان رسد. مجوز افزایش سرمایه 500 درصد دیگر هم برای دو سال به هیات مدیره تفویض خواهد شد که از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته تامین خواهد شد.
 
این شرکت عملکرد 12 ماهه گذشته را با تعدیل منفی 13 درصدی سود ( از 9477 به 8275 ریال ) همراه کرده که به دلیل کاهش مبلغ فروش ناشی از پایین تر بودن متوسط نرخ فروش واقعی هر کیلووات ساعت برق نسبت به رقم پیش بینی شده در بودجه است.
 
توضیحات مدیران
 
در بازدید از نیروگاه دماوندکه بزرگترین نیروگاه حرارتی کشور است، ابتدا سیامک میرزایی مدیرعامل مدیریت تولید برق دماوند در گزارشی مقایسه ای، عملکرد نیروگاه از سال 92 را مورد ارزیابی قرار دا و گفت: این نیروگاه با مساحت 193 هکتار دارای 12 واحد گازی و 6 واحد بخار با مجموع تولید 2868 مگاوات است که دارای سهم تولید 6 درصدی از سهم کل و همچنین سهم تولید 14 درصدی در کل نیروگاه های چرخه ترکیبی است.
 
وی ادامه داد: تولید خالص این نیروگاه نسبت به سال 92 معادل ،21 درصد و در سال 94 (رکورد بخش تولید) نسبت به امسال 19 درصد افزایش داشته است. در این نیروگاه تا 40 درصد که معادل 4 درصد آب دریاچه چیتگر  در مصرف آب خام و معادل 750 بشکه نفت خام در مصرف سوخت صرفه جویی شده، کاهش 6 برابری ضریب خروج اضطراری بدون خطا و پایدار صورت گرفته و در سال 95 ساعات خروج اضطراری 96 درصد کاهش و به صفر رسیده است.
 
به گفته میرزایی این نیروگاه توانسته بدون افزودن واحد ،موجودی را به لحاظ راندمان در سال 95 یک درصد افزایش دهد.
 
افزایش 13 درصدی نرخ
 
در ادامه جمال الدین عزیزی مالک نیروگاه دماوند در مورد پیش روی سیاست گذاری دولت که بازار صادراتی را برای برخی شرکت ها باز می کند گفت:نیروگاه دماوند نسبت به بقیه نیروگاه ها در این زمینه و در حوزه انرژی و فروش برق در ساعت های مختلف روز موفق عمل کرده است. تقاضایی که از وزارت نیرو در زمینه ضرایب سال مالی که از ابتدای تیر تا انتهای خرداد سال بعد را شامل می شود دارد این است که این بازه را از ابتدا تا انتهای سال جهت سوداوری و بهینه سازی قرار دهند.
 
وی افزود: امسال بر اساس کاهش درآمد ناشی از تولید، نرخ دهی 424 ریال شده که 13 درصد افزایش نسبت به نرخ متوسط کل نیروگاه های کشور داشته است. شاخص قیمت دهی در بازار برق در سال 94 نیز 2 درصد بوده که امسال به 14 درصد رسیده یعنی رشد نزدیک به 600 درصدی.
 
خبری خوش و قرار داد با بزرگترین مصرف کننده برق
 
عزیزی خبرخوشی هم داد که مربوط به این بود طبق مصوبه ایی، هیات ننظیم بازار برق به عنوان مرجع قیمت گذاری، از وزارت نیرو به شورای رقابت منتقل شده است.
 
وی در مورد تقاضای اجرای قانون که 2 سال است قیمت برق افزایش پیدا نکرده گفت: این نیروگاه همراه با 13 نیروگاه، پرونده ای را به دیوان عدالت اداری ارایه داده که در صورت اجرا، طی سال جاری از بودجه منفی 14-15 درصد به مثبت 5 درصد خواهند رسید.
 
به گفته وی ، نیروگاه دماوند به عنوان بزرگترین تولیدکننده برق کشور با بزرگترین مصرف کننده برق قرارداد فروش دو جانبه می بندند که روزانه 200 مگاوات بطور ثابت برق به فروش خواهد رسید.
 
چالش اصلی "دماوند"
 
این مقام مسئول در مورد چالش اصلی نیروگاه که رقابت با دولت است گفت:خریدارانی که در بورس انرژی تحت نظارت وزارت نیرو هستند نمی توانند از یک سقفی بیشتر بخرند اما اگر مصرف کننده خصوصی اقدام به خرید کند رقابت ایجاد می شود. این درحالی است که ظرفیت بالای "دماوند"، موقعیت فروش 200 مگاوات در بورس انرژی (معادل 10 درصد) ،فروش 200 مگاوات در قراردادهای دو جانبه و فرصت حدود 1600 مگاوات نیز برای فروش به سایر متقاضیان در شبکه را به وجود آورده است.
 
عزیزی در مورد تهاتر بدهی ها نیز گفت: بیش از 100 میلیارد تومان به سازمان مالیاتی بدهی وجود داشت که با استفاده از ظرفیت قانونی رفع موانع تولید، این مبلغ تهاتر شده و چک ها در حال برگشت است. دولت نیز فروش یک سال را به نیروگاه بدهکار است و تلاش هایی صورت گرفته تا به روش های مختلف مانند از طریق اسناد خزانه اسلامی معادل 70 درصد فروش یک ماهه و انتشار اسناد تسویه اسلامی این بدهی ها وصول شود.
 
به گفته وی اگر آزادسازی قیمت در وزارت نیرو اتفاق بیفتد، امکان فروش برق به قیمت بیش از بورس انرژی وجود دارد.
 
وی بیان داشت:در نیروگاه دماوند جریمه برگشت از آمادگی در مجموعه وزارت نیرو از حدود 15 میلیارد تومان در سال گذشته به حدود 5 میلیارد تومان در سال جاری رسیده که نشاندهنده امکانات و برنامه ریزی موجود است. همچنین می توان به تکلیف کاهش نرخ سوخت امیدوار بود.
 
عزیزی در پاسخ به سوال بورس پرس مبنی براینکه آیا پیشنهادی برای افزایش قیمت فروش برق به دولت ارایه شده یا خیر؟ گفت: کنسرسیومی برای مذاکرات تشکیل شده و حتی مکاتباتی هم شده اما دولت هیچ جوابی نداده است.
 
وی در جواب به دیگر سوال که وضعیت نیروگاه با چند درصد افزایش قیمت، مطلوب می شود گفت: متناسب با نرخ تورم، اگر 15 درصد نرخ را افزایش دهند ، سود پیش بینی شده محقق می شود.
 
تحلیلی از شاخص های کمی و کیفی
 
در ادامه تحلیل شاخص های کمی و کیفی و جایگاه این نیروگاه در صنعت توسط حیدر پور از سرمایه گذاری بانک دی ارایه شد که شامل بهره برداری 77 درصدی از ظرفیت عملی نیروگاه، راندمان 47 درصدی به دلیل بازده حرارتی 1835 کیلو کالری و سهم گاز از سوخت مصرفی 86 درصدی بود.
 
حیدر پور گفت:این نیروگاه با توجه به راندمان بالا و متوسط رشد سالانه 14.6 درصد نسبت به بقیه نیروگاه ها جوان است که بر هزینه تعمیر و نگهداری تاثیر گذار است.  در چشم انداز بلند ملت، ورود خودروهای برقی زمینه تقاضای جدید برای نیروگاه ایجاد می کند. در سرمایه گذاری در بخش نیروگاهی نیز سرمایه گذاران کوتاه مدت نمی توانند به راحتی وارد صنعت شوند که نکته مثبتی است.
 

منبع : بورس پرس      1395/9/1 11:27    تعداد بازدید :  640

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 640
10/10 (تعداد آرا 1 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار