برخورد با معاملات نامتعارف و تغییرات۱۸۰درجه ای برخی نمادها / اعلام چند مجازات

برخورد با معاملات نامتعارف و تغییرات۱۸۰درجه ای برخی نمادها / اعلام چند مجازات

برخورد با معاملات نامتعارف و تغییرات۱۸۰درجه ای برخی نمادها / اعلام چند مجازات
رئیس اداره نظارت بر بازار سازمان بورس از پیگیری معاملات نامتعارف برخی نمادها و صف های خرید و فروش معنادار طی روزهای گذشته و برخورد قانونی با متخلفین خبر داد و برخی مجازات ها را اعلام کرد.
 
 
 
مسلم پیمانی در گفت وگو با پایگاه پایگاه خبری بورس پرس، درباره معاملات سهام روزهای گذشته برخی شرکت ها که با شبهاتی مبنی بر دستکاری و احتمال معامله توسط دارندگان اطلاعات نهانی و تغییرات 180 درجه ایی در عرضه و تقاضا همراه شده ، اظهار داشت: در برخی نمادها معاملات نامتعارفی رخ داد و منجر به تغییر جهت از صف های خرید به فروش و یا برعکس شد. در بررسی های اولیه صورت گرفته شواهدی دال بر بروز برخی تخلفات حوزه بازار و سوء استفاده احتمالی برخی کدها از این روند مشاهده شد که این موضوع در سازمان در حال پیگیری است.
 
وی ادامه داد: برای این موارد گزارشی با استعلام از چند کارگزار در حال تهیه است که طی چند روز آتی به مراجع رسیدگی مربوطه ارایه میگردد تا بعد از بررسی های نهایی ، تصمیم گیری شود.
 
این مقام مسئول ادامه داد: همچنین بررسی ها حاکی از این امر است که در یک نماد دیگر که در چند روز اخیر مورد توجه بسیاری از سهامداران به ویژه در فضای مجازی قرار گرفته احتمال انجام معاملات متکی بر اطلاعات نهانی وجود دارد. رسیدگی به این موضوع نیز در حال طی روال عادی است.
 
پیمانی با تاکید بر اینکه سازمان بورس همواره ناظر بر همه رفتارهای فعالان و جریانات بازار است، درباره نحوه برخورد قانونی سازمان بورس با متخلفانی این چنینی به بورس پرس گفت: مجازات های در نظر گرفته در مقررات برای تخلفات این چنینی شامل جمله تعلیق یک تا 60 جلسه ایی کارگزار متخلف، جریمه نقدی 250 میلیون تومانی کارگزاری و جریمه نقدی هر عضو هیات مدیره کارگزار تعلیق یا لغو گواهی نامه معامله گر متخلف و ... است. در خصوص معاملات متکی بر اطلاعات نهانی نیز مطابق ماده 46 قانون بازار این موضوع جرم تلقی شده و مجازات های خاص خود را به همراه دارد.
 
به وی گفته بعد از بررسی های کمیته تخلفات ، سازمان بورس اقدامات قانونی در مواجه با دستکاری قیمت ها و معاملات نامتعارف را به عمل خواهد آورد. با این وجود در این قبیل موارد امکان ارائه اطلاعات دقیق در خصوص متخلفین و یا نمادها وجود ندارد.
 

منبع : بورس پرس      1395/5/26 18:10    تعداد بازدید :  341

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 341
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار