تفاهم نامه سه جانبه برای انتشار نخستن اوراق رهنی مسکن

تفاهم نامه سه جانبه برای انتشار نخستن اوراق رهنی مسکن

تفاهم نامه سه جانبه برای انتشار نخستن اوراق رهنی مسکن
فردا؛ تفاهم نامه همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت راه و شهرسازی با سازمان بورس و اوراق بهادار برای انتشار نخستین اوراق رهنی امضاء می رسد.
 
 
بودجه 95
 فردا؛ تفاهم نامه همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت راه و شهرسازی با سازمان بورس و اوراق بهادار برای انتشار نخستین اوراق رهنی امضاء می رسد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، فردا طی نشست سه جانبه ای با حضور وزیران اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تفاهم نامه مشترکی برای انتشار نخستین اوراق رهنی امضاء می شود.
 
این نشست، فردا ساعت 11 صبح در سالن آمفی تأتر مدرس واقع در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار می شود.
 
خاطر نشان می شود، سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز انتشار مبلغ 3 هزار میلیارد ریال اوراق رهنی را به عنوان جدیدترین ابزار تأمین مالی در بازار سرمایه صادر کرده است و هم اکنون با این تفاهم نامه به طور رسمی این اوراق منتشر می شود.
 
اوراق رهنی بانک مسکن
 
بانکها به عنوان یکی از مهمترین واسطه های مالی در صورتی می توانند پاسخگویی مناسبی به درخواست تأمین مالی متقاضیان دریافت تسهیلات داشته باشند که از توان کافی برای اعطای تسهیلات برخوردار باشند. در این مسیر «تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی‌های مالی بانک» یعنی تبدیل دارایی ‌های مالی با نقدشوندگی پایین مانند وام رهنی به اوراق بهادار قابل ‌معامله در بازار، به عنوان یکی از روش‌ های نوین تامین مالی به کمک آنها می‌ آید.
 
پس از صدور مجوز و موافقت اصولی انتشار اوراق رهنی به‌منظور تأمین مالی بانک مسکن از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، اوراق رهنی بانک مسکن به منظور اعطای تسهیلات جدید و افزایش نقش این بانک در تأمین مالی مسکن پس از درج در فهرست نرخ های بازار اوراق بدهی فرابورس ایران، به صورت حراج تک قیمتی عرضه می شود. قیمت اسمی این اوراق یک میلیون ریال و نرخ آن 18.5درصد است و سود اوراق هر سه ماه یک ‌بار از تاریخ انتشار پرداخت می‌شود. دوره عمر این اوراق 2 ساله بوده و بانی، ضامن و عامل وصول آن بانک مسکن و امین آن سازمان حسابرسی است.
 
مطالبات رهنی مبنای این اوراق مربوط به بیش از 49 هزار پرونده تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن با 144 قسط و نرخ 13 تا 15 درصد است. میانگین مبلغ تسهیلات 205 میلیون و 838 هزار و 877 ریال است و بین 105 تا 119 ماه تا سررسید هر یک از این مطالبات باقی مانده است. همچنین طبق مفاد قراردادهای مبنای مطالبات رهنی، اجازه انتقال مطالبات رهنی به غیر برای بانک مسکن وجود دارد.

منبع : سنا      1395/4/12 12:59    تعداد بازدید :  488

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 488
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار