تاثیر مثبت کاهش سود بانکی بر بازار بدهی و رونق معاملات بورس

تاثیر مثبت کاهش سود بانکی بر بازار بدهی و رونق معاملات بورس

تاثیر مثبت کاهش سود بانکی بر بازار بدهی و رونق معاملات بورس
مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه سود بانکی و بازار سهام رابطه ای معکوس دارند، گفت: درگذشته معمولا در فاصله دو تا سه ماهه تاثیر تغییر نرخ سود بر بازار سهام آشکار می شد اما بدلیل حساسیت بازار و سرعت انتقال تحلیل ها، اکنون تاثیر تغییر احتمالی نرخ سود در کمتر از یک هفته در بورس خود را نشان دهد.
 
بودجه 95
امیر هامونی  در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر رونق بازار سرمایه ایران، گفت: بازار سرمایه از دو بازار «سهام و بازار بدهی» تشکیل شده است که کاهش نرخ سود بانکی بر هر دوی آنها تاثیر مستقیم برجا می گذارد.
مدیرعامل فرابورس ایران اضافه کرد: کاهش سود بانکی علاوه بر افزایش تقاضا در بازار بدهی، سبب بالا رفتن استقبال از دادوستد سهام نیز می شود. 
هامونی گفت: شماری از طرح های اقتصادی با نرخ تسهیلات 25 درصد فاقد توجیه اقتصادی هستند اما با کاهش نرخ سود تسهیلات، صرفه اقتصادی پیدا می کنند و شرکت ها می توانند از بازار سرمایه و ابزارهای مختلف تامین مالی استفاده کنند.
وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی، بر دادوستد سهم و اوراق بهادار نیز تاثیر مستقیم و مثبتی برجا می گذارد، افزود: بازار سهام و نرخ سود بانکی رابطه ای معکوس با یکدیگر دارند.
مدیرعامل فرابورس ایران یادآور شد: در گذشته که نرخ سود بانکی افزایش می یافت با تاخیری چندماهه، تاثیر آن بر بازار بورس هویدا شده و میزان معاملات کاهش می یافت. همچنین بعد از افزایش نرخ سود بانکی، پس از چند ماه، بازار سرمایه تحت تاثیر قرار گرفته و معاملات سهام رونق داشت؛ اما اکنون شرایط تغییر کرده است.
 

منبع : ایرنا      1395/3/22 19:44    تعداد بازدید :  658

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 658
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار