شاپور محمدی معاون وزیر امور اقتصادى و دارایی: مقررات زدایی و حذف قوانین زاید در بازار سرمایه

شاپور محمدی معاون وزیر امور اقتصادى و دارایی: مقررات زدایی و حذف قوانین زاید در بازار سرمایه

دکتر شاپور محمدی معاون وزیر امور اقتصادى و دارایی:
مقررات زدایی و حذف قوانین زاید در بازار سرمایه

نخستین نکته که در بخش توسعه اقتصادی مهم است، بسیج رهبران بازارسرمایه و اتحاد میان آن هاست. نکته دوم تعریف استراتژیک و فعالیت های کلیدی است که ما را به موفقیت اقتصاد مقاومتی نزدیک تر می کند و سومین نکته، همسویی تمام بخش های اقتصادی و تحقق اهداف و تبدیل آن به فرایند دایمی است.

 

دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه به همت کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار برگزار شد. در این نشست دکتر محمد فطانت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی معاون وزیر امور اقتصادى و دارایی و روح الله میرصانعى دبیر کل کانون کارگزاران بورس حضور داشتند و به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزارن بورس با ابراز امیدواری در خصوص حل مسایل فی مابین کانون کارگزاران و سازمان بورس عنوان کرد: امید است در سال جدید با همکاری های بیشتر سازمان و کارگزاری ها دست آوردهای مثبتى حاصل شود.
 
میرصانعی در ادامه به بیان برخی از مشکلات کنونی کارگزاری ها پرداخت و گفت: در حال  حاضر چالش های بسیاری پیش روی کارگزاری ها قرار دارد. مشکلات تخفیف در صنعت کارگزاری، مشکلات مالیاتی بازار سرمایه  بخصوص مالیات بر ارزش افزوده و مشکلات تسهیلات اعتباری که امید است با تعامل بیشتر با سازمان بورس برطرف شود.
 
وی در پایان عنوان کرد: همچنین مشکلاتی که در خصوص بحث های مالیاتی گریبان بسیاری از فعالان بازار سرمایه را گرفته از جمله مواردی است که متاسفانه در شرایط کنونی وجود دارد.
 
تحقق اقتصاد مقاومتی الگوی تدوین نقشه استراتژی

 

در ادامه دکتر محمد فطانت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام )ص) حلول ماه رجب را تبریک گفت و به سخنرانی پرداخت.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اهمیت اعتماد جامعه به فرایندهای بازار سرمایه بیان داشت: مفهوم حضور مسوولان در میان کارگزاران این است که کارگزاران معتمدان مردم هستند و مردم به دلیل همین اعتماد ، اموال خود را در اختیار کارگزاران قرار می دهند.


وی افزود: در بین ٥٠٠ نهاد مالی که در بازار سرمایه است، کارگزاران در راس قله اعتماد حضور دارند که این اعتماد بدون همکاری کارگزاری ها و سازمان بورس اوراق بهادار حاصل نمی شد و قطعا وجود یک نهاد ناظر و قانون گذار اعتماد جامعه به بازار سرمایه و کارگزاران را رقم زده است.

سخنگوی سازمان بورس با اشاره به سال سخت بازار سرمایه بیان کرد: سال گذشته سال سختی برای اقتصاد کشور بود. بسیاری از عوامل اثر گذار مانند قیمت های جهانی نفت و کالاهای اساسی بازار، ما را دچار مشکل کرد و این خود عامل رکود در صنایع و به تبع آن در بازار سرمایه بود. با وجود اینکه در منطقه و جهان، بورس ها با کاهش های سهمگین مواجه بودند اما شاهدیم که بورس ما بازدهی بالاتری از بازار های منطقه و بسیاری از بورس های جهان داشته است.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه بیان کرد: ابتدای سال جدید فرصت مناسبی است که بررسی شود چه برنامه هایی را باید به مرحله اجرا برسانیم. بازار سرمایه با تمام توان و قدرت خود اعلام می کند که پشتیبان اقتصاد مقاومتی است.

دکتر محمد فطانت با اشاره به اهمیت بازار سرمایه در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتى بیان کرد: نخستین نکته که در بخش توسعه اقتصادی مهم است، بسیج رهبران بازارسرمایه و اتحاد میان آن هاست. نکته دوم  تعریف استراتژیک و فعالیت های کلیدی است  که ما را به موفقیت اقتصاد مقاومتی نزدیک تر می کند و سومین نکته، همسویی تمام بخش های اقتصادی و تحقق اهداف و تبدیل آن به فرایند دایمی است.

 

وی در ادامه با رونمایی از مدل نوین کارت امتیازی متوازن در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی  گفت: روش و مدلی که بازار سرمایه از آن استفاده می کند یک روش جدید است. استفاده از مدل کارت امتیازی متوازن جهت تحقق بخشیدن به اهداف استراتژیک اقتصاد مقاومتی در سطح عملیاتی بازار سرمایه بسیار مهم است. بر اساس کارت امتیازی متوازن چهار وجه باید مورد توجه قراربگیرد: وجه یادگیری و رشد، وجه فرایندهای بازار سرمایه، وجه ذینفعانش و وجه دستاوردهای کلیدی، چهار وجه اصلی برای این کارت امتیازی است. در این بین افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی و افزایش ثروت آفرینی در کشور نیزاز اهمیت بالایی برخوردار است.
 

 در پایان رییس سازمان بورس تصریح کرد : فرایند تهیه نقشه استراتژی بازار سرمایه به عنوان یکی از بخش های پیشرو کشور در چارچوب مدل کارت امتیازی متوازن طراحی شده و در سال جدید  اقدامات لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی تدوین شده است. در این بین توسعه کمی بازار سرمایه و ارتقای کارایی این بازار از اهداف نقشه استراتژی بازار سرمایه است و امید داریم بتوانیم سال پر از موفقیتی را پشت سر بگذاریم.

 
مقررات زدایی و حذف قوانین زاید در بازار سرمایه
 

این گردهمایی با سخنرانى شاپور محمدی معاون وزیر امور اقتصادى و دارایی به اتمام رسید. این معاون وزیر ضمن تبریک حلول ماه رجب عنوان کرد: در سال گذشته تلاش های بسیارى برای رشد بازار سرمایه انجام شد که مهمترین آن مقررات زدایی و حذف قوانین زاید بود.

این معاون وزیر ادامه داد: بین ٥٠ تا ٧٠ نوع مجوز بازار سرمایه حذف و ساده سازى شد. بر این اساس برای فعالیت در بورس کالا تنها یک مجوز صادر خواهد شد. برخی از این مجوز ها بیش از ١٦ امضا نیاز داشت و زمان بسیارى صرف دریافت آنها می شد.

وی افزود: بر این اساس قرار شد دستگاه هایی که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کنند، در روند دریافت مجوز با مدت زمان کوتاهی پاسخ مثبت یا منفی دریافت کنند.

محمدی با اشاره صدور مجوزها و آیین نامه ها عنوان کرد:در حوزه قوانین کلان اقتصادی ٢٨ آیین نامه و دو اساسنامه و چند دستورالعمل تدوین شده است.

وی با بیان اینکه شفاف ترین حوزه اقتصاد، بازار سرمایه است عنوان کرد: در بازار سرمایه، تخلفات مالی بسیار کنی اتفاق افتاده است و این بازار یکی از شفاف ترین نهادهای اقتصادی است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه گسترش و شکل گیری بازار بدهی در کشور آغاز شده است، گفت: تا کنون اقتصاد ما با اهرم صفر همراه بوده است. با شکل گیری بازار بدهی به عنوان یک اهرم اقتصادی می توان شاهد رشد اقتصادی بود.

وی افزود: در حال حاضر حجم بازار بدهی پایین است اما این ظرفیت وجود دارد که با تلاش سازمان بورس، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، حجم بازار بدهی گسترده شود.

محمدی خاطرنشان کرد: دولت پنج هزار میلیارد ریال اوراق بهادار از سوی وزارت نفت، ١٠ هزار میلیارد ریال شرکت های وابسته به وزارت خانه ها، ١٠ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه زیر یک سال، هفت هزار میلیارد ریال شهرداری ها و ٥ هزار میلیارد ریال به صورت مستقیم در لایحه بودجه پیش بینی کرده است.

وی ادامه داد: فعال تر شدن بازار بدهی در لایحه بودجه ٩٥ گنجانده و بر توسعه بازار بدهی تاکید شده است و یکی از موارد مورد توجه رییس جمهور تامین مالی بیشتر از طریق بازار بدهی است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پایان تاکید کرد: در ماه های اخیر و با توجه به توافق برجام، بازار رشد خوبی را سپری کرده و امیدوارم با استفاده از ابزارهای جدید مالی و اهرم های اقتصادی، اقتصاد و همچنین بازار سرمایه رشد مثبتی را تجربه کنند.


   1395/1/24 11:35    تعداد بازدید :  723

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 723
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار