بورس کالا بستر تامین مالی فولادسازان را مهیا کرده است
مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان:

بورس کالا بستر تامین مالی فولادسازان را مهیا کرده است

بورس کالا بستر تامین مالی فولادسازان را مهیا کرده است
 
در حال حاضر در فضای اجرایی شدن برجام، بحث افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در صنعت فولاد مطرح است و امکان فاینانس های خارجی می تواند انگیزه تولیدکنندگان را به افزایش ظرفیت تولید و در نتیجه تامین مالی برای شروع این کار افزایش دهد.
 
در حال حاضر در فضای اجرایی شدن برجام، بحث افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در صنعت فولاد مطرح است و امکان فاینانس های خارجی می تواند انگیزه تولیدکنندگان را به افزایش ظرفیت تولید و در نتیجه تامین مالی برای شروع این کار افزایش دهد.
 
امروز بزرگترین دغدغه فولادسازان کاهش تقاضا و نداشتن رونق بازار است، بر همین اساس بهتر است تولیدکنندگان برای رفع بخشی از این مشکلات به سمتی حرکت کنند که با استفاده از ابزارهای تامین مالی، اقدام به فروش محصولات و همچنین تامین مالی بپردازند که در این زمینه استفاده از ظرفیت های بورس کالا توصیه می شود.
 
بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان مطلب بالا به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: در حال حاضر در فضای اجرایی شدن برجام، بحث افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در صنعت فولاد مطرح است و امکان فاینانس های خارجی می تواند انگیزه تولیدکنندگان را به افزایش ظرفیت تولید و در نتیجه تامین مالی برای شروع این کار افزایش دهد.
 
سبحانی افزود: در این شرایط مکانیزم های تامین مالی در بورس کالای ایران وجود دارد که موجب تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان خواهد شد؛ بر همین اساس شرکت هایی که در تامین منابع مالی برای خرید مواد اولیه و تکمیل پروژه های خود با مشکل رو به رو هستند می توانند به سمت تامین مالی از بورس کالا بروند.
 
وی تاکید کرد: بخش تولید و صنعتی کشور به تامین مالی نیاز دارد که در گذشته به دلیل وجود محدودیت های بین المللی به خصوص در سیستم بانکی، نتوانسته آن طور که باید تامین مالی کند؛ بنابراین تولیدکنندگان باید از هر فرصتی استفاده کنند که بازاری همچون بورس کالای ایران با طراحی ابزارهای تامین مالی مانند اوراق سلف موازی این فرصت را برای آن ها مهیا کرده است.
 
 
بازگشت به ١٢سال قبل و تاسیس بورس فلزات
 
مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به این پرسش که بورس کالا برای صنعت فولاد کشور چه مزیت هایی داشته است؟ گفت: برای پاسخ به این پرسش باید به 12 سال قبل یعنی سال 82 و تاسیس بورس فلزات برگردیم؛ باید به یاد آوریم که قبل از راه اندازی بورس کالایی در کشور، قیمت فولاد را تعزیرات حکومتی تعیین می کرد.
 
وی ادامه داد: در آن زمان قیمت ها به گونه ای تعیین می شد که سود عمده به جای تولیدکننده به دست واسطه ها می رسید، به عبارت دیگر قیمت کارخانه ها زیر قیمت بازار بود و اختلاف قیمت کارخانه و بازار، سودی بود که به جیب واسطه ها می رفت.
 
سبحانی اظهار داشت: اما با راه اندازی بورس کالا، قیمت فروش کارخانه ها واقعی شد و به نرخ های حاشیه بازار رسید تا سودهای واقعی نصیب تولیدکنندگان شود.
 
وی با بیان اینکه، بورس مکانی است برای کشف قیمت ها بر اساس عرضه و تقاضا، گفت: از سال ٨٢، تولیدکنندگان محصولات را روی تابلوی بورس می برند و روند قیمت ها علاوه بر فاکتورهای مختلف، به مقدار عرضه و تقاضا در تالار معاملات بستگی دارد؛ بنابراین قیمت ها در بستری رقابتی و شفاف تعیین می شود.
 
 
ملزومات رونق بازار فولاد در سال ٩٥
 
سبحانی در پایان به رونق بازار محصولات فولادی در سال آتی اشاره کرد و افزود: اگر درسال آینده دولت حمایت های لازم را از تولیدکنندگان داشته باشه باشد، نرخ انرژی در حوالی قیمت های فعلی باقی بماند، جلوی واردات غیرضروری گرفته و از تعرفه مالیات بر درآمد شرکت‌ها حمایت شود، می توان به رونق بازار فولاد و طرح‌های توسعه ای در سال آتی امیدوار بود.

منبع : sena.ir      1394/12/15 10:34    تعداد بازدید :  442

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 442
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار