مختصاتی جدید از گواهی مشارکت خودرو
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

مختصاتی جدید از گواهی مشارکت خودرو

مختصاتی جدید از گواهی مشارکت خودرو
به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، حجت الاسلام و المسلمین سید عباس موسویان، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد عرضه اوراق خودرو در بورس کالا اظهار داشت: این اوراق شکل تکامل یافته فعالیتی است که خودروسازان در سال‌های گذشته انجام می دادند.
در این طرح این امکان پیش‌بینی شده است که سرمایه‌گذاران بتوانند درصورت تمایل به دریافت خودرو، تخفیف‌هایی را در بهای نهایی خودرو دریافت کنند.
 
حجت الاسلام و المسلمین سید عباس موسویان، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد عرضه اوراق خودرو در بورس کالا اظهار داشت: این اوراق شکل تکامل یافته فعالیتی است که خودروسازان در سال‌های گذشته انجام می دادند.
 
وی ادامه داد: خودروسازان در سالیان گذشته یک روش معاملاتی داشتند به این معنا که افرادی که نیاز به خودرو داشتند در کارخانه خودروسازی مشارکت می کردند و پس از دوره مشارکت میزان سرمایه گذاری و سود سرمایه گذاری برای مشارکت را به مشتریان اعلام می کردند که این موضوع دارای محدودیت هایی بود.
 
موسویان تصریح کرد: این محدودیت‌ها باعث می‌شد تا استقبال از این طرح برای افراد خاص محدود شود زیرا اولا شخص باید آورده‌اش محدود به خودرو خاصی می‌شد که باعث می شد همه نتوانند در آن شرکت کنند ثانیا در طول دوره نمی‌توانستند این اوراق را به شخص دیگری واگذار کنند و بازار ثانویه ای نداشت و با این شیوه  شخص حتما باید انصراف می‌داد و به سود حداقلی کفایت می  کرد و یا منتظر می‌ماند تا خودرو تحویل بگیرد.
 
وی خاطر نشان کرد: در این شیوه جدید ( اوراق گواهی خودرو ) تدبیری که در سازمان بورس و اوراق بهادار اندیشیده شد اجازه داده شد که شخص با سرمایه‌ای هر چند اندک مثلا یک میلیون تومان مشارکت داشته باشد و بازار ثانویه هم برای آن شکل بگیرد تا گواهی خود را خرید و فروش کند. همچنین برای جذابیت یک آپشن فروش هم بر روی آن گذاشته شده تا دارندگان اوراق براساس تغییرات قیمتی حق اختیار فروش در تاریخ مشخص را داشته باشند و در نهایت اینکه در این طرح این امکان پیش‌بینی شده است که سرمایه‌گذاران بتوانند درصورت تمایل به دریافت خودرو تخفیف‌هایی را در بهای نهایی خودرو دریافت کنند.  

منبع : خبرگزاری ایلنا      1394/10/14 08:29    تعداد بازدید :  621

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 621
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )
 
 
مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه
شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس
شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه
شرکت فرابورس ایران
بورس انرژی
شرکت بورس کالای ایران
شرکت بورس اوراق بهادار تهران
سازمان بورس و اوراق بهادار